Ana sayfa YURTTAN HABER Eynesil can çekişiyor!

Eynesil can çekişiyor!

0
0

Ahmet Latif Karadeniz “Ekonomisi dibe vuran Eynesil İçin el birliğiyle bir konsorsiyum oluşturulmalı ve ilçenin geleceği kurtarılmalı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eynesil İlçe Başkanı Ahmet Latif Karadeniz ilçe ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunarak “ son birkaç yılda ilçede ekonomi bitti ve esnaf artık can çekişiyor. Hep bir olup ne yapılacaksa yapalım” diyerek herkesi taşın altına elini koymaları çağrısında bulundu.

Bir parti mensubu olarak değil 1932 yılından beri Eynesil’de esnaflık yapan ve bu geleneği sürdüren bir ailenin ferdi olarak konuşma ihtiyacı duyduğunu belirten Ahmet Latif Karadeniz “ maalesef ilçemiz, esnafımız, ticaretimiz her gün kan kaybediyor. Eynesil’in İlçe olduğu 1960 yıllarda İlçenin genel nüfusu 16 bin civarındayken son on yılda İlçe nüfusu 10 binler seviyesine kadar düştü. Bu rakamlarda ilçemizin her geçen gün kan kaybettiğinin ve ekonomisinin dibe vurma noktasına geldiğinin bir göstergesidir” diyerek ilçenin gelişmekten ziyade son yıllarda tamamen alt seviyelere inerek ticaretin bitme noktasına geldiğini kaydetti.

“KIŞ AYLARINDA İLÇE NÜFUSU 5 BİNİ GEÇMEZ”

Yaz aylarında ilçe nüfusunun belirli seviyelere geldiğini fakat kış ayları gelince ilçede sokakta gezecek adam kalmadığını savunan Ahmet Latif Karadeniz, yatırımın olmadığı bir memlekette genç nüfus ilçeden bir bir gidiyor. Giden her genç ev ekonomisine katkı için kış aylarında babasını ve ailesini yanına alıyor” diye konuştu.

Ahmet Latif Karedeniz açıklamasının devamında “ Şu an nüfus olarak her ne kadar 10 seviyelerinde görülse de kış aylarına girdiğimiz bu günlerde ilçe nüfusu 5–6 bin rakamlarında olduğu herkesçe bilinmektedir. Bu nüfusun buraya düşmesi demek, ilçede ticaretle geçinen ailelere artı bir yükün gelmesi demek, bu da esnafın kredisinin bitirmesi demek gibi bir şey. Biz burada katı eleştiriden ziyade ilçe ekonomisinin canlanması için yol gösterme cabasıdır. Hepimiz bu ilçede yaşıyorsak ekonomisi dibe vurmakta olan ilçemize sahip çıkmak zorundayız. Son yıllarda mevcut esnafımız kredi ve borç yükünün altında eziliyor. Oturup kaderimize razı olmaktansa ilçe adına bazı çalışmaların bir an evvel yapılmasını bizleri yöneten yerel ve mülki amirlerimizden bekliyoruz” diyerek ilçe adına ortak hareket edlmesi gerektiğini savundu.

“BEŞİDÜZÜ BÖLGE HAPİSHANESİ VE SANAYİ SİTESİ İÇİN YENİ BİR YOL”

Beşikdüzü Sanayi bölgesinin ve yapımı devam eden bölge hapishanesinin Eynesil ekonomisine kazandırılması için bir an evvel gereken adımların atılmasını da isteyen Ahmet Latif Kardeniz “Özellikle yanı başımızda yapımı devam eden bölge cezaevi ve organize sanayi bölgesi için ekonomik çıkarlar güdülmüyor. Bu alanın bir kısmı bizim ilçemiz sınırları içinde ve Beşikdüzü ilçesinden ziyade bize daha yakın bir konumda. Bu bölgenin Eynesil ekonomisine katkıda bulunması için bir an evvel yol bağlantılarının yapılması gerekiyor. Eynesil eğer kalkınacaksa ilk önce turizmle kalkınacak, sonra bu alanın bir an evvel ilçe ekonomisine kazandırılmasıyla olacak. Bizim yöneticilerimizin bir an evvel bu alan için yeni bir yol çizmeleri ve yapımının en kısa bir sürede tamamlamamsı gerekir. Bu bölgede müthiş bir insan potansiyeli olacağını biliyoruz ve cezaevi inşaatı tamamlanamadan bizimde gereken atılımları tamamlamamız gerekiyor. Artı bir şey daha ifade etmek gerekirse sanayi bölgesine gelecek olan doğalgaz yeni vurulacak olan yol güzergâhı ile ilçemize de gelir. Doğalgaz medeniyet olacağı için insanlarımız bu yönde hayat standartlarının üstüne çıkacaktır. Biz yetkililere bir konsorsiyum oluşturularak siyasi parti temsilcileri, esnaf ve hak temsilcileriyle bir araya gelip Eynesil’imizin kalkınmasını nasıl sağlarız, ilçeye yeni müteşebbislerin nasıl getirebiliriz diye geniş bir çalıştay yapmalarını istiyoruz. Ben bu söylemleri bir siyasi parti temsilcisi olarak değil bir esnaf olarak önce İlçe Kaymakamımızdan, Belediye Başkanımızdan, siyasi parti temsilcilerinden ve STK temsilcilerinden talep ediyorum” diyerek herkesi ilçe menfaatine için hareket etmesini istedi.

Fikret BODUR-www.eynesilajans.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız