Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI 4 Eylül 1919 Sivas Kongresinin 100.Yıldönümü kutlu olsun

  4 Eylül 1919 Sivas Kongresinin 100.Yıldönümü kutlu olsun

  22
  0

  Cumhuriyet, kültür ve sanat şehri Sivas İç Anadolu’nun doğusunda Yukarı Kızılırmak vadisinin kuzeyinde kurulmuş, her toprağı buram buram tarih ve sanat kokan, havası soğuk ama insanları sıcak olan, buz gibi kepenek suyu, temiz havası ile görülmeye değer bir ildir. Sivas’lı olmaktan da gurur duyuyorum.
  4 Eylül 1919 Sivas’ı ulusal kuruluş ve kurtuluş mücadelemizde anıtlaştıran, gururlandıran tarihtir. Ünlü Amasya Genelgesinde “Anadolu’nun her yönden en güvenli yeri olan Sivas’ta Ulusal Kongrenin tez elden toplanması kararlaştırılmıştır” denmektedir Sivas’ı yücelten bu karar sonrası Laik Demokratik Türkiye Cumhuriyet’inin temelleri 4 Eylül 1919 tarihinde Sivas Kongresi’nde atıldı.
  4 Eylül 1919 tarihi yok olmaya bırakılmış bir ulusun yeniden canlanıp emperyalist güçleri yenip Atatürk’ün “ İlelebet Payidar Kalacaktır” dediği Türkiye Cumhuriyet’inin temellerinin atıldığı tarihtir. Kurtuluş Savaşının 1919–1922 merkezi örgütü Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti ile onun yönetim organı olan Heyet-i Temsiliye’nin oluşturduğu ulusal kongre 4–11 Eylül 1919 da Sivas’ta yapılmıştır.
  Kongre 23 Temmuz-7 Ağustos 1919 arasındaki Erzurum Kongresinde oluşturulan Heyet’i Temsiliye üyelerinin yanı sıra yeni seçilen delegelerinde katılımıyla 4 Eylül 1919 Perşembe günü saat 14 00 de Sivas Lisesi ( o zamanki adıyla Mekteb-i Sultani) salonunda ( şu anda bu bina Sivas Kongre Müzesi olarak kullanılmaktadır) Sivas’ta toplandı..Kongrenin başkanlığına Mustafa Kemal Atatürk getirildi.Otuz sekiz delegenin katıldığı Sivas Kongresinde temelde Kurtuluş Savaşına önderlik edecek örgütün yapısı ve programıyla Osmanlı Devletinin Amerikan mandası altına girip girmemesi tartışıldı.
  11 Eylül’de Kurtuluş Savaşının programı niteliğindeki kararları aldı. Alınan kararlardan en çok tartışılan ise 6.madde olan ” Manda ve Himaye kabul edilemez” ilkesi kongre sonuç kararının tarihe not edilecek kararı idi.7 gün süren Kongre çalışmaları 10 maddelik Kongre Beyannamesinin yayınlanmasıyla 11 Eylül 1919 tarihinde sona ermiştir. Atatürk ve arkadaşları Kongreden sonra uzun bir süre Sivas’ta kalarak 18 Aralık günü Heyet-i Temsiliye ile birlikte Ankara’ya hareket etmiştir.
  Sivas Kongresi’nde seçilen 6 kişinin Erzurum Kongresinde seçilen 9 kişilik Temsil Kurulu’na eklenmesiyle oluşturulan 15 kişilik yeni temsil kurulu Türkiye Büyük Millet Meclisi açılıncaya kadar ülkemizi yönetmiş, böylece Mustafa Kemal Paşa’nın Sivas’a geldiği 2 Eylül 1919 tarihinden Temsil Kurulu ile birlikte Ankara’ya hareket ettikleri 18 Aralık 1919 tarihine kadar Sivas fiilen Ülkemizin başkenti olmuştur.
  Sivas Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e 108 gün ev sahipliği yaparak Kurtuluş Savaşına imza atmıştır. Sivas 108 gün Milli Mücadele Merkezi Olmuştur. Bununla da ne kadar onur duysak azdır. Mustafa Kemal Paşa ve Heyet-i Temsiliye, 2 Eylül 1919 günü geldikleri Sivas’ta 108 gün kaldıktan sonra, 18 Aralık 1919 günü Ankara’ya hareket etmişlerdir.
  4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nin 100. Yıldönümü tüm Ulusumuza kutlu olsuna n. Böylesine anlamlı tarihi ulusça yüreğimizde yaşatarak onuruna yaraşır biçimde gurur ve sevinçle, coşkuyla kutlamalıyız ve sonsuza kadar da kutlamaya devam etmeliyiz.
  Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 13 Kasım 1937 günü Sivas’ı son defa ziyaret ettiklerinde, Sivas Kongre Salonunu gezerken “ Burada Bir Milletin Kurtuluşunu Hazırlayan Kararlar Verildi’ demiştir.
  Türk ulusu olarak son nefesimize kadar Atatürk’ün izindeyiz, Şanlı Türk Bayrağımızın gölgesindeyiz, Cumhuriyet’imizin bekçisiyiz. Atatürk’ün bizlere armağanı olan Cumhuriyet’i ve Cumhuriyet’in getirdiği bütün kazanımları sonsuza kadar koruyacağız ve yaşatacağız.
  Cumhuriyetimizin temellerinin atılan doğup büyüdüğüm toprağım Sivas’ımızın tarihini,sanatını,kültürünü,doğasını anlatıp, tanıtıp, her dem solumaktan onur ve gurur duyuyorum. Cumhuriyet, kültür ve sanat şehri, şairler, yazarlar, ozanlar,sanatçılar diyarı toprağım güzel Sivas’ımıza,yüreğinde Sivas sevgisi olan herkese kucak dolusu selamlar, sevgiler ve saygılarımı sunuyorum..

  SABİHA SERİN

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız