Ana sayfa SAĞLIK GİRESUN ALİ MENEKŞE GÖĞÜS HASTANESİ İÇİN BİRLİK OLDU

GİRESUN ALİ MENEKŞE GÖĞÜS HASTANESİ İÇİN BİRLİK OLDU

56
0

Giresun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapor ile işlevi konusunda sorunlar olduğu gerekçesi ile kapanması düşünülen Giresun Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesinin kapatılmaması için oluşturulan kamu oyu sayesinde kapatma kararı valilikçe yapılan açıklama ile iptal edildi.

Yapılan bu bilgi notu açıklaması sonrası ard arda siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinden açıklamalar geldi.

İşte o açıklamalardan bazıları.

Giresun Valiliği Açıklması;

Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin Kapatılacağı veya Yıkılacağı Hakkında Çıkan Haberlerle İlgili.

Giresun’da yayınlanan bazı yerel gazetelerde Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin kapatılacağı veya yıkılacağı yönünde çıkan haberler üzerine kamuoyunun bu hususta bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

Söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi hastanenin kapatılacağı veya yıkılacağına dair Sağlık Bakanlığı tarafından alınmış bir karar ya da uygulama yoktur. Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi halen hizmet sunumuna devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımızca ve Valiliğimizce İlimizde sağlık hizmeti sunumunun kalitesini artırmak amacıyla çalışılmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu basın açıklaması;

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, son günlerde Giresun kamuoyunun gündeminde olan ve büyük tepkilere yol açan Göğüs Hastanesi’nin kapanması ile ilgili bir bilgi veya haberin kendilerine gelmediğini, kaldı ki böyle bir kararın tasvip edilmesinin de asla mümkün olmadığını dile getirdi.

Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, “Giresun’da şu an Göğüs Hastanesinin taşınacağı ile ilgili bir gündem var. İdari ve siyasi olarak hastanenin kapanmasıyla ilgili bildiğimiz ve bize yansıyan herhangi bir bilgi yok. Göğüs Hastanesinin kapanması durumu söz konusu değildir. Bizim dışımızda bakanlıkta böyle bir çalışma var mı yok mu takip edeceğiz. Türkiye’de, dünyada branş hastaneleri özelleşirken, sayı artarken elimizde 40-50 yıllık bir göğüs hastanesi alınıp devlet hastanesi bünyesine geçmesine kesinlikle karşıyız. Çünkü branş hastanesi her zaman bir avantajdır. Göğüs hastanemizi alıp Devlet Hastanesi bünyesine yerleştirmek doğru bir karar değildir. Gerçi şu ana kadar bize yansımış yazılı bir bilgi yok. Ama bu konuda kamuoyu gündemi oluştu. Nasıl oluştuğunu da bilmiyoruz. Bakanlığın kendine ait teknik bir takım çalışmaları varsa bu siyaseten doğru bir karar değil, idari olarak da doğru bir karar değil ve kesinlikle bu konunun karşısında olduğumu beyan etmek istiyorum.” dedi.

Ak Parti Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı’nın basın açıklaması;
Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin Kapatılacağı veya Yıkılacağı Hakkında Çıkan Haberlerle İlgili.

Giresun’da yayınlanan bazı yerel gazetelerde Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin kapatılacağı veya yıkılacağı yönünde çıkan haberler üzerine kamuoyunun bu hususta bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

Söz konusu haberlerde iddia edildiği gibi hastanenin kapatılacağı veya yıkılacağına dair Sağlık Bakanlığı tarafından alınmış bir karar ya da uygulama yoktur. Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi halen hizmet sunumuna devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımızca ve Valiliğimizce İlimizde sağlık hizmeti sunumunun kalitesini artırmak amacıyla çalışılmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Giresun Milletvekili Necati Tığlı basın açıklaması;

Giresun milletvekili Necati Tığlı, Dr. Ali Menekşe göğüs hastalıkları hastanesini Meclis gündemine taşıdı.
Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun kamuoyunda zaman zaman kapatılacağı yönünde iddiaların gündeme getirildiğini dile getiren Tığlı, söz konusu hastanenin akıbetini Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.
Necati Tığlı, soru önergesinde Giresun Dr. Ali Menekşe göğüs hastalıkları hastanesinin mevcut şartları ile çok önemli bir eksikliği gidermeye çalıştığına dikkat çekerek, “1959 yılında kurulan Giresun Göğüs Hastalıkları Hastanesi, 2008 yılından bu yana Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi adıyla hizmet vermeye devam etmektedir.
2009 yılında hizmete giren ek binası ile kapasitesi artırılan hastane 2011 yılında tadilattan geçirilmiştir. Tıbbi cihaz açısından yenilenen, 2013 yılında yoğun bakım ünitesi hizmete giren hastanemiz 120 yatak kapasitesiyle hizmet vermekte ve bu kapasitenin 150 yatağa çıkarılabileceği ifade edilmektedir.
Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi, tam kapasite sağlık hizmeti veren, bu alanda tedavi gören hastalarımız açısından ve bulunduğu yer konum olarak temiz hava oksijen açısından bilinçli olarak tercih edilmiş bir lokasyonda hizmet sunan bir bölge hastanesi özelliği taşımaktadır.
İstatistiklerine göre ülkemiz genelinde yatak doluluk oranına bakıldığında göğüs hastanelerinin diğerlerine göre daha yoğun olduğu görülmektedir. Göğüs Hastalıkları hastaneleri ve uzmanları diğer alanlara kıyasla daha fazla sayıda kronik hasta grubuna hizmet vermektedir.
Ülkemizde solunum sistemi hastalıkları önemli bir yer oluşturmaktadır. Türkiye’de mevcut bulunan göğüs hastaneleri ciddi bir iş yükünü karşılamaktadırlar Türk Toraks Derneği tarafından göğüs hastalıkları hastanelerinin sorunlarının giderilmesinin aciliyeti ifade edilerek bu hastanelerin kapatılması kararının yaratacağı sonuçlar bakımından Türkiye için uygun olmayan bir yaklaşım olmayacağı ve Türkiye sağlık ortamının vazgeçilmez kurumları olduğu ifade edilmektedir.
İktidarın sağlıkta reform diye ifade ettiği, fakat “verimlilik” ve “karlılık” esasına göre işleyen bir sistemin ortaya çıkması sonucu Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin de kapatılacağı ya da başka bir hastane bünyesine taşınacağı tartışmaları yıllardır belirli aralıklarla gündeme gelmektedir. Mevcut durumuyla dahi sağlık hizmetine erişimde büyük zorluklar yaşayan Giresunlular duyarlı ve hassas davranarak bu haberlere haklı olarak büyük bir tepki göstermektedir.
Birçok ile hizmet veren ve bu bölgede göğüs hastalıkları üzerine tek branş hastanesi olan Giresun Göğüs Hastanesi’nin kapanması bir yana; bölgemiz ve ilimizin bu alanda tedaviye ihtiyacı olan hasta potansiyeli dikkate alınarak iyileştirilmesi, eksiklerinin giderilerek daha iyi hizmet sunması sağlanmalıdır.”ifadelerini kullandı.
CHP Giresun Milletvekili Tığlı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları sordu.
1. Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi kaç yoğun bakım ve kaç yatakla, hangi yoğunlukta hizmet vermektedir? Giresun ilinde göğüs hastalıkları üzerine diğer sağlık kuruluşlarında ne kadar yatak ve ne kadar yoğun bakım ünitesiyle hizmet verilmektedir? Bu branşta görev yapan hekim ve sağlık çalışanı sayısı nedir?
2. Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nin fiziki şartlarında hizmete engel hangi eksikleri bulunmaktadır? Tıbbi cihaz ve diğer makine ve teçhizat konusunda hangi eksiklikleri bulunmaktadır? Bunların giderilmesi için neler yapılmış ve yapılması planlanmaktadır?
3. Giresun Dr. Ali Menekşe Göğüs Hastalıkları Hastanesi kapatmak ya da yeni yapılacak devlet hastanesinin bir katında hizmet vermek üzere nakletmek şeklinde yakın ya da uzak dönemde bir planlama yapılmış mıdır? Böyle bir çalışma yürütülmüş müdür? Kapatılarak taşınacağı kararı, gösterilen tepkiler üzerine mi durdurulmuştur?
4. Başka bir hastanede bir servise nakledilmesi halinde kaç yatak kapasitesiyle hizmet vermesi düşünülmektedir?
5. Giresun İlinde yoğun bakım ünitesinin yetersizliği sebebiyle başka illerde sağlık kuruluşlarında yer arayan hastalarımızın durumu ve yaşadıkları mağduriyet ortadayken iki yoğun bakım ünitesi ile hizmet veren bu hastanemizin kapatılması ya da başka bir hastanede bir servis olarak hizmet vermesi durumunda yaşanacak mağduriyet artmayacak mıdır?
6. Hastanemizin hizmete devam etmesi ve kapasitesinin ve imkânlarının artırılarak hizmet vermesinin sağlanması için talimat vermeyi düşünür müsünüz?gurbetcigiresun.eu

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız