Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI GÖRELE’NİN NÜFUSUNU ARTIRMAK

  GÖRELE’NİN NÜFUSUNU ARTIRMAK

  35
  0

  Belediye Başkanı Tolga Erener’in bu anlamda yaptığı kampanyayı önemsiyoruz.

  Görele nüfusuna sahip çıkmalı. Çünkü ilçenin gelişmesi ve kalkınması bir bakımdan buna bağlı. Bu bir etken olarak çıkıyor karşımıza.

  Kampanyanın sosyal medyada paylaşılmış materyallerini incelediğinizde şu noktalara vurgu yapıldığını görüyorsunuz. Özellikle, Görele’de oturduğu halde ikametini ilçeye almayanlara çağrı yapılıyor.

  Bu gerçekten Görele’nin en önemli sorunu… 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde çok sayıda Göreleli köyünde hısım ve akrabasına oy vermek için ikametini köyüne aldı. Seçim geçeli yedi ay olmasına rağmen bu ikametler geriye alınmadı.

  Bu sayı ilçe nüfusunda bir kayıp olarak görülüyor.

  Nüfus belirlemede her yılın 31 Aralık tarihinde nüfusa kayıtlı resmi rakamlar esas alınıyor. Sizin çarşıda pazarda kalabalık olmanız bir şey ifade etmiyor. İkametiniz o yerde değilse varlığınızın bir anlamı olmuyor.

  Yerel seçimler dolayısıyla köylere alınan ikametlerin tekrar Görele’ye dönmesi ilçenin gelişmesi açısından bir zorunluluktur. Buna özellikle dikkat çekmek durumundayız.

  İlçe nüfusunu artırmanın ne önemi var diyebilirsiniz.

  Başkan Erener bunu şöyle açıklıyor: İller Bankası tarafından ilçelere gönderilecek olan ücretler nüfusa göre belirlenmektedir. Görele’nin nüfusu arttıkça İller Bankası’ndan gelecek para da artacaktır. Bu da hizmete yansıyacaktır.

  Bir ikinci konu ise Görele’nin doğalgaza kavuşması için ilgili kurum 20 bin nüfusu şart koşmaktadır. Her ne kadar Sayın Erener seçim bildirgesinde Görele’ye doğalgaz getirme vaadinde bulunmuşsa da, bunu herhangi bir şarta bağlamasa da böyle bir gerçeğin varlığı biliniyor. Bunun için de Görele’nin nüfusunun artması gerekmektedir.

  Peki bu tür kampanyalarla Görele’nin nüfusu artar mı?

  Pek artacak gibi görünüyor. Geçmişte de benzer kampanyalar yapıldı ancak çok etkili sonuçlar ortaya koyduğunu gözlemleyemedik.

  Daha elle tutulu çalışmalara ihtiyaç var.

  İlçemizde öğrenci sayısını artırmalıyız. Dört yıllık bir meslek yüksek okulu ve bir de fakültemiz var ancak Görele olarak beklediğimiz öğrenci sayısına ulaşamadık. Bu konuya özen gösterilmesi gerekmektedir.

  Köy muhtarlarıyla toplantılar yaparak Görele’de oturduğu halde ikametlerini köyden almayan Görelelilere bu konunun önemi anlatılmalıdır.

  Bir de yaz boyu Görele’de oturup kışın İstanbul’a giden Göreleliler var. Onlar da ikametlerini Görele’ye almalılar aslında Bunlarla ilgili İstanbul’daki Görele Dernekleriyle toplantılar yapılarak ilçe adına konunun önemine işaret edilebilir.

  Daha da olmasa seçmen taşıma yöntemiyle nüfus taşımasına gidilebilir. Seçim kazanmak için otobüsler dolusu seçmeni İstanbul’dan Görele’ye taşıyan adaylar bu defa ilçenin selameti açısından İstanbul’dan otobüslerle nüfus taşıyabilirler.

  Bunu geçmişte belediyeleri nüfus yetersizliğinden kapanmasın diye düşünen beldelerin yaptığı bilinmektedir. Bu yöntem hukuk dışı ve gayri yasal bir yöntem de değildir.

  Bir seçim kazanmak için bu yapılabiliyorsa bir ilçenin gelişmesi için de pek ala yapılabilir. Seçim kazanmak için harcadığımız enerji ve parayı ilçemizi kazanmak için de harcayabiliriz.

  İnsanlarımızın konunun önemini bilmediklerini düşünüyorum. Görele sevdalısı vatandaşların işin önemini kavramaları durumunda ellerini taşın altına koymaktan kaçınmayacaklarına inanıyorum.

  Ve biliyorum ki Görele sevdasının bir ölçü ve ölçeği yoktur. Ancak konuyu böyle bir kampanyayla Görele sevdalılarına anlatmak yeterli olmayacaktır. Daha somut çalışmalar yapmak durumundayız. “Haydi Görele, Nüfusuna Sahip Çık…”    

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız