Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI DİLOY DİLOY YAYLALAR

  DİLOY DİLOY YAYLALAR

  46
  0

  Giresun’un 25 yaylası yayla olmaktan çıkartıldı.
  Sadece Giresun’da değil, bölgemizde ve diğer bölgelerde toplamda 126 yayla Cumhurbaşkanlığı’nın 4.3.2020 tarihli ve 2189 sayılı kararı ile yayla alanı olmaktan çıkartıldı.
  Daha önce Bakanlar Kurulu kararıyla bu yaylaların da içinde bulunduğu 525 alan yayla statüsüne alınmıştı. Bunlardan 126 sı bu kapsamdan çıkartıldı.
  Bu karar ilimizde ve bölgemizde tartışmalara yol açtı.
  Şu bir gerçek ki biz Türklerde yayla kutsaldır.
  Yayla kültürümüzdür. Yayla geleneğimizdir, yayla göreneğimizdir, yayla töremizdir.
  Yayla yaşam alanımızdır. Yayla nefes alışımızdır.
  Yöre insanı bu kararın geleceklerini nasıl etkileyeceğinden endişe duyuyor.
  Yönetim; Endişe edilecek bir şey yok derken, yöre insanı bu kararla yaylaların yağmalanacağını düşünüyor. İmara açılacağını ve doğal güzelliklerin ranta kurban edileceğini düşünüyor. O güzelim Karadeniz yaylalarının talan edileceğinden endişe duyuyor.
  Karadeniz yaylalarının nasıl değerlendirildiğini tartışabiliriz. O bölgede ortaya çıkan çarpık yapılaşmalar, canı isteyenin canı istediği gibi binalar yapması, yaylaya yakın köy muhtarlarının arazi satmaları, hangi alanın orman hangi bölgenin mera olduğu gibi konuların mutlaka hukuki bir disiplin altına alınmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.
  Ancak söz konusu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bu düzenlemelerden çok Karadeniz yaylalarında gözü olan bir kısım rantiyecinin işini kolaylaştıracağı düşündürüyor.
  CHP Giresun İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci; Bu kararnamenin 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 17. Maddesine dayandırıldığını ifade ediyor.
  Ve bu maddeye göre bu alanların bedeli mukabilinde gerçek ve tüzel kişilere verilebileceğini öne sürüyor. Yani bu alanları devlet satışa çıkarabilir. Hatta yerli ve yabancı çok sayıda müşterinin sırada beklediğini, bu kararnamenin de bu satışa zemin hazırlamak için çıkartıldığını düşünenler bile var.
  O cennet yaylalar yerlerini lüks konutlara ve tesislere bırakabilir diyorlar.
  İktidar ise daha farklı düşünüyor.
  Adalet ve Kalkınma Partisi Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, bu alanların yeniden orman alanına dönüşeceğini söylüyor. Sabri Öztürk bunu Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü’nün bir açıklamasına dayandırıyor.
  Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü 6 Mart 2020 tarihli açıklamasında, yayla vasfı değişen yerlerin kesinlikle imara veya tarıma açılmayacağını vurguluyor.
  “Anayasa ve yasalarla güvence altına alınan ve orman vasfına dönüştürülmüş bu alanların imar veya tarıma açılması mümkün değildir” denilen açıklamanın yöre insanına ne kadar inandırıcı geleceğini zamanla göreceğiz.
  Göreceğiz çünkü o güvence dediğimiz yasaların nasıl yorumlandığını geçmiş uygulamalardan bilen Giresunlu bu açıklamayı ne kadar inandırıcı bulacak, bunu zaman gösterecek. Yasa dediğiniz metnin değiştirilmesi ve istenilen yoruma dönüştürülmesi çok zor değil artık. Bu açıklama hukuki bir girişimin alt yapısı izlenimini veriyor.
  İmar ve tarıma açılmayacaktır sözünü özellikle not alıyoruz.
  Asıl sorun şu bu ülkede: Vatandaş, tüm uygulamalarda söylenenlerin dışında farklı bir gelişme yaşanacağından endişe duyuyor. Nasıl olmuşsa olmuş, devlet kendisine duyulması gereken güveni sağlayamıyor artık.
  Neden insanların aklına bu yaylaların imara açılacağı konusu geliyor?
  Bunun yaşanmış örnekleri mi var yoksa?
  Muhalefet halkı kışkırtıyor demeyiniz… Halk muhalefeti dinleseydi ülkenin yönetim tablosu böyle olmazdı. Yöre insanının bu endişelerini giderecek daha somut uygulamalara ihtiyacı var. İnsanları inandırmanız gerekiyor gibi görünüyor buradan bakınca!

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız