Ana sayfa DÜNYA DÜNYAYI KORKUTAN SALGINLAR

DÜNYAYI KORKUTAN SALGINLAR

12
0

İnsanlığın karşılaştığı ilk korkutucu salgın İspanyol gribi. Yıl 1918…

Birinci Dünya Savaşı’nın yaralarının sarılmaya çalışıldığı bir dönemde, İspanyol grip salgını yaşandı. Bu salgın 20. yüzyılda dünyayı değiştiren izler bıraktı.

Hastalığa yakalanma ve ölme riski en yüksek olan 20-40 yaş grubundakiler olduğu için pek çok aile eve kazanç getiren kişiden mahrum olmuş, geride çok sayıda kimsesiz çocuk ve yaşlı kalmıştı. Ölenlerin çoğu erkekler ve hamile kadınlardı.

Ölümlerin en çok olduğu kesim yine sosyoekonomik bakımdan zayıf kesimdi. Fakirleri, sahipsiz kişileri bulmuştu. Kötü yerlerde çalışanlar, kötü beslenen, kötü konutlarda oturan, doktora gidemeyen yoksullar, göçmenler ve etnik azınlıklar bu salgından nasibini almıştı. Bu sanki dünyanın değişmeyen kuralıydı. Günümüze kadar bu kural yapısını korumuş belli ki…

Tek tek bireylere yönelik koruyucu önlemler bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda işe yaramıyor. Sorunu tüm toplum seviyesinde ele almak gerekiyordu ve öyle yapıldı.1920’lerden itibaren kamu sağlığı stratejilerine yansıdı. Bir çok ülkede sağlık bakanlıkları yeniden düzenlendi. Ücretsiz sağlık hizmetleri sunulmaya başlandı.

İngiltere’de 1948 yılında ULUSAL SAĞLIK HİZMETLERİ (MHS) kuruldu. Başlangıçta kent halkına olan bu hizmet zamanla kırsal bölgelere de yayıldı. Bu büyük başarının ardında Lenin vardı.

Dünya tekerrürden ibarettir sözü bir kez daha kendini göstermiş yine bir salgın hastalıkla mücadele eden dünya insanı ve devletler bakalım hangi yeniliklere gebe…Kaynak:http://www.esenlertime.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız