Ana sayfa SİYASET GİRESUN’DAKİ VAKA SAYISI NEDEN BELİRSİZ?

GİRESUN’DAKİ VAKA SAYISI NEDEN BELİRSİZ?

29
0

TIME POLİTİKA HABER- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun’daki vaka sayısının belirsiz olduğuna vurgu yaparak, enfekte olmuş sağlıkçı sayısının da Türkiye rekoru olduğunu savundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Giresun’daki vaka sayısının belirsiz olduğuna vurgu yaparak, enfekte olmuş sağlıkçı sayısının da Türkiye rekoru olduğunu savundu.

Milletvekili Tığlı, yaptığı yazılı açıklamada, Giresun’da toplam kaç kişiye koronavirüs tanısı konulduğunun net olarak bilinmediğini belirterek, devletin il genelinde virüs ile yapılan mücadelede sınıfta kaldığını kaydetti..

GİRESUN’DAKİ VAKA SAYISI NEDEN BELİRSİZ?

CHP’li Tığlı, ‘Giresun’daki koronavirüs mücadelesine bakıldığında tam bir fiyasko ile karşı karşıya kaldığımız açıkça görülmektedir. Giresun’da toplam kaç kişiye koronavirüs tanısı konuldu net olarak bilinmiyor. Bakanlığın 7 Nisan’da 73 diye duyurduğu vaka sayısının şimdilerde 500’ün üzerine çıkması Giresun’da yapılan test sayısının az olduğu da dikkate alındığında aslında vaka sayısının çok yüksek olduğu asla unutulmamalıdır. Giresun genelinde kaç kişinin enfekte olduğu, evlerinde tedavileri devam eden pozitif vakaların ve temaslıların nasıl takip edildiği ve takiplerin yeterli olup olmadığı şeffaf bir şekilde açıklanmalıdır’ dedi.

GİRESUN’DA ENFEKTE SAĞLIKÇI SAYISI REKOR DÜZEYDE

Tığlı açıklamasını şöyle sürdürdü:

‘Enfekte olmuş hastalarımızın iyileşmesi için ettiği yemine sadık kalarak büyük bir özveriyle mücadele eden sağlıkçılarımız, yönetim kademesindeki isimlerin basiretsizliği nedeniyle çaresizlik içinde enfekte olmamak için mücadele etseler de maalesef 200’ün üzerinde sağlıkçımızın enfekte olduğu tahmin ediliyor. Her ne kadar Türkiye genelinde enfekte olan sağlık çalışanı sayısı açıklanmıyor olsa da Giresun’da enfekte olan sağlık çalışanı sayısı maalesef Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde. Bu sayı hem il nüfusu hem de ilde görev yapan sağlıkçı sayısına göre oranlanırsa Türkiye rekorudur. Neresinden bakarsanız bakın, neresinden tutarsanız tutun yerle yeksan olan bu sağlık sistemi anlayışı ile Giresun’da virüs ile yapılan mücadele sınıfta kalmıştır. Umarım bir an önce toparlanır. Kaç sağlık çalışanının enfekte olduğu ve tedavi durumları şeffaf bir şekilde açıklanmalıdır.’

SAĞLIKÇILARI KORUMAK İÇİN SEFERBER OLUNMALIDIR

‘Geçtiğimiz günlerde Giresun’da karantinaya alınmak için gelen ve karantina süreleri biten yüzlerce kişinin boşalttığı misafirhaneler ve yurtlar derhal risk altında olan sağlık çalışanlarımızın konaklaması için tahsis edilmelidir’ diyen Tığlı, ‘Salgın bitene kadar bu çalışmaları yapmak hem Valiliğin hem İl Sağlık Müdürlüğü’nün hem de belediyenin görevidir. Sağlıkçıların korunamadığı bir ilde koronavirüs ile ne kadar mücadele ediyoruz derseniz deyin inandırıcı olmazsınız. Vicdanlara hükmedemezsiniz’ dedi.

Milletvekili Tığlı; aynı doktorlar gibi, hemşireler gibi büyük risk altında olan hasta bakıcılarında korunması için bu imkânlardan faydalanması gerektiğini ve enfekte olanların evlerinde geçirdiği 14 günlük karantina sürelerinin yıllık izinlerinden düşülmemesi gerektiğini de ifade etti.

GİRESUN’DA TABLO VAHİM

Son olarak hemşerilerine seslenen Tığlı, ‘Giresun’daki tablonun vahim boyutlarda olduğunu her vatandaşımız bilmelidir ve asla unutmamalıdır. Bu virüsten kurtulmanın ve korunmanın tek yolu temassız bir yaşam, korunan bir sosyal mesafe, hijyen kuralları ve enfekte olmamış sağduyulu, çalışkan, kendisini görevine adamış,Hipokrat yeminine bağlı kalan doktorlar ve sağlık personeliyle birlikte sosyal mesafe kurallarına harfiyen uyulması ve evde kalınması ile mümkün olacaktır’ değerlendirmesinde bulundu.Kaynak:http://www.giresuntime.com/haber_detay.asp?haberID=8293

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız