Ana sayfa EKONOMİ Fındık 25 Lira Oldu

Fındık 25 Lira Oldu

35
0

Koronavirüs nedeniyle vatandaşlar evlerine kapanırken, kuruyemiş tüketimi de bir hayli artınca Türkiye’nin ve Giresun’un üretim kaleminde çok önemli bir yere sahip olan kabuklu fındığın fiyatı, serbest piyasada 25 lirayı buldu.

Dünya fındık üretim alanlarının yüzde 75’ini elinde bulunduran Türkiye, bu ürünün ihracatında da dünya lideri konumunda bulunuyor. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin Özellikle Giresun’un en önemli bitkisel ürünlerinden olan Fındıkta Türkiye, yılda ortalama 500 bin ton üretim yaparken iç piyasalarda da son dönemlerde hareketlilik yaşanıyor.

Koronavirüs dolayısıyla evlerine çekilen insanların kuru yemişlere taleplerinin artmasının ardından, fındık fiyatında da hareketlenme yaşandı. Kabuklu fındığın kilosu serbest piyasada 25 lirayı gördü.

Fındık ve ürünleri ile ilgili bir başka gelişmede Korona nedeniyle oldu şöyle ki; “İhracat rakamları korona virüsü nedeniyle düşük beklenmekteydi ama beklenin aksine Avrupa’da yaşayan insanlar salgın yüzünden evlerine kapandılar ve fındık kreması ürünlerinin tüketimi arttı, böylelikle geçen mart ayında ihracat seviyesinin önceki yılların iki katına çıktığı görüldü”

Öte yandan “Yerli ve milli servetimiz olan Türkiye Fındığı hak ettiği değeri bulmuştur. Önümüzdeki sezonla ilgili kesin bir fiyat öngörüsünde bulunulamıyor, ancak mevsimsel değişimlerden dolayı en az 18-19 TL civarında olabileceği düşünülüyor. Yaklaşık dört hafta önce bölgemizde de bir don olayı yaşandı, ayrıca yurt dışındaki Fındık üreticisi ülkelerden de aldığımız bilgilere göre yurt dışında da mevsimsel sıkıntılar yaşandığı için gelecek sezon Fındık üretiminde yüzde 30 civarında bir azalma beklenmekte. Türkiye Fındık ihracatında lider bir ülkedir ve Türk Fındığı çok değerlidir. Diğer Fındık ihracatı yapan ülkelerdeki üretimin azalmasıyla da Türk Fındığı altın çağını yaşayarak hak ettiği değeri gördü görmeye devam edeceğe benziyor”gurbetcigiresun.com.tr

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız