Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI ÇAVUŞLU DİYE DİYE

  ÇAVUŞLU DİYE DİYE

  50
  0

  Çavuşlu ekmeği ve türküleriyle meşhur olmuş bir belde.

  Son yıllarda çöp tesisiyle de adı sık sık gündeme gelir oldu. Keşke hep ekmeği ve türküleriyle dilimizde olsaydı.

  Karadeniz sahil yolu yapımında, deniz dolgusu için kullanılan kayalar kıyıdan 1.5 Km içeriden bir taş ocağından alındı. Ve taşları boşaltılan 25 dönümlük bir kamu arazisi ortaya çıktı. Bu alana da Giresun ve sahil ilçelerinin çöplerini toplayacak bir tesisi yapıldı.

  Yörede yaşayanlar her ne kadar bu tesisin beldeye kurulmasına karşı çıksalar da devlet gücüyle tesisin yapımı gerçekleştirildi.

  Davalar açıldı, bilirkişi raporları yazıldı, televizyonlarda çevre haberlerine konu oldu ancak uzun süren bir mücadeleye rağmen devlet bu tesisi Çavuşlu’ya kurdu. Süreci yöre insanı çok iyi hatırlayacaktır.

  Karşı çıkanlara, beldeye modern bir çöp tesisi yapılacağı söylendi.

  Öyle oldu böyle oldu, sonunda Giresun’un sahil ilçeleri dâhil olmak üzere tüm çöpleri Çavuşlu’ya taşınır oldu. Ve görüldü ki yapılan tesis öyle modern falan da değildi.

  Çöplerin gelmeye başlamasıyla da çevresel sorunlar kendini göstermeye başladı.

  Çavuşlu kokudan geçilemez oldu. O güzelim beldeye yazık oldu.

  Yöre insanlarının şikâyetleri devam ederken geçen yıl bu zamanlar, 31 Mart yerel seçimi öncesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Giresun milletvekilleri Çavuşlu çöp tesisini görmeye geldiler.

  Adalet ve Kalkınma Partisi Giresun Milletvekili Cemal Öztürk tesis için “Rezalet” dedi. Oysa bu rezaleti mensubu olduğu siyasi parti sarmıştı Çavuşlu’nun başına. Bu rezaleti ortadan kaldırmak da onlara düşerdi.

  Bakan çok iddialı bir açıklama yaptı bu rezaleti görünce. Bir yıl içinde tesisin yeri değişecekti. Beklenen de buydu zaten. Bakan kararlı konuşmuştu. Yüreklere su serpmişti.

  Ve umutlu bir bekleyiş başladı beldede.

  Bakanın verdiği bir yıllık süre doldu.

  Sosyal medyada yapılan paylaşımlar çöp tesisini yeniden gündeme getirmişti. Havaların ısınmasıyla Çavuşlu yeniden kokmaya başlamıştı. Koku aynı yerden geliyordu. Belli ki çöp tesisinin yeri değişmemiş ve modern bir tesis kurulmamıştı bakanın söz verdiği sürede. Kaba bir tabirle Çavuşlu eski hamam eski tastı!

  Seçimler bitmiş sözler unutulmuştu.

  Bu bir Çavuşlu gerçeği; bir başka Çavuşlu gerçeği daha var ki evlere şenlik cinsinden!

  Bütün bu olumsuzluklara rağmen tüm seçimleri bu rezil tesisi Çavuşlu’ya kuran siyasi yönetim kazanıyor. Çavuşlu halkı bir yandan çöp tesisinden yakınıyor diğer yandan da bu tesisi kuranlara oy vererek adeta teşekkür ediyordu.

  Şikâyet ettiği çöp tesisini ilçeye kuranlara seçim sandığı önüne konulduğunda hesap sormuyordu. Bol bol konuşuyor, sosyal medyada tesisin fotoğrafını paylaşıp; çöp kokusundan pencerelerimizi açamıyoruz yorumları yazarken geçmişten bugüne gerçekleşme öyküsünü beldeye yaşatanlara bir ders vermiyordu.

  Siz olsanız hiçbir sandık endişesi yaşamadığınız bir bölge için parmağınızı kıpırdatır mısınız? Yönetim de öyle yapıyor. Sandığa bakıyor, sorun yok; demek ki beldede sorun yok. Bildiğini okumaya devam ediyor.

  Sayın bakanın verdiği söz ne oldu derseniz? Siyasetçi sözü deyip geçersiniz, o kadar!

  Hangi sözü verdiler de yerine getirmeyince halk hesap sordu!

  Bakan Kurum haritada Çavuşlu’nun yerini bile bulamaz, kaldı ki çöp tesisinin yerinin değiştirilmesi… Hem de bir yıl da!

  Bütün Giresun memnun durumdan… Her ilçe çöpünden bir türlü kurtuldu. Çavuşlu kurban seçildi. Belde halkı sandıkta tepki vermedikçe de bu koku devam edecektir.

  Sosyal medyada yapılan paylaşımlara gelince: Olacak o kadar!

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız