Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI GİRESUN TARİHİNDEN BİR YAPRAK: YEŞİLTEPESPOR (5)

  GİRESUN TARİHİNDEN BİR YAPRAK: YEŞİLTEPESPOR (5)

  51
  0

  Mevlüt KAYA

  (Geçen haftanın devamı)

  1947’de Güneşspor adıyla Giresun’da yeni bir kulüp daha kurulmuş, 1963’te Yeşiltepe’yi yaşatmak amacıyla adını “Yeşiltepe” yapmış, 1967’de ise Giresunspor olarak tekrar adını değiştirmiştir  (http://www.giresunspor.com.tr/ Kurumsal/Hakkimizda Erişim: 21.04.2020).

  1967’de Giresunspor kuruluş çabalarına hız vermişti ve kulübün kurulmasına Yeşiltepe kulübü ön ayak olarak 17 Mart 1967 ve 20 Mart 1967’deki toplantılarında kulübün adını Giresunspor olarak değiştirmiştir. Yeşiltepe Kulübü’nün yerine Giresunspor Kulübü kurulmuştu. 18 Nisan’da AkınsporKulübü, 21 Nisan’da Beşiktaş kulübü kendilerini feshederek Giresunspor Kulübü’ne katılmıştır. Yeşiltepe kulübünün adını Giresunspor kulübü olarak değiştiren ve Giresunspor’unkurucuları olarak tarihe geçen isimler şöyleydi (Özkaya, 1987, s. 74):

  Yaşar Turan

  Aydın Oksal

  Şeref Benal

  İsmail Damcı

  Orhan Özyazıcı

  Yeşiltepe Spor Kulübü, Giresun’un tarihinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle çok yönlülüğü; atletizmden su sporlarına, futboldan müziğe, sahneye kadar uzanmış olması ve bu yolla gençleri yararlı sosyal etkinliklerde birleştirmesi, dönemin “sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” anlayışını yansıtmaktadır. Tüm ümidin gençlikte olduğunun vurgulandığı dönemlerde gençleri zararlı alışkanlıklardan uzaklaştırarak, zararlı alışkanlıkların yerini sporla, müzikle doldurarak dönemin amacına uygun bir yükseliş grafiği çizmiştir. Söz konusu yıllarda, kısıtlı olanaklarla, birden fazla spor dalında faaliyette bulunmak, hele ki bunun yanı sıra bir spor kulübü olarak müzik ve sahne çalışmaları yapmak Yeşiltepe’nindurumu ne kadar ciddiye aldığının en önemli göstergesidir.

  1925’te kurulan ilk Yeşiltepespor’un Giresunspor ile yaptığı müsabakalar şehrin spor hayatına yıllarca renk katmış, gençleri spora özendirmiş, futbola yönlendirmişti. Giresunspor’un bu yıllarda Trabzon’da Necmiatî ile yaptığı müsabakalar da iki şehir arasında kardeşlik, dostluk ilişkilerinin pekişmesini sağlıyordu. Dönemin ulaşım koşulları, tahmin edilir ki çok zordu. Buna rağmen o maçlar şenliğe dönüşüyor, futbol müsabakaları halkta büyük bir heyecan uyandırıyordu. İlk Giresunspor’un 1937’de Trabzon’da Necmiatî ile yaptığı bir maçı Akgün gazetesinden naklediyoruz:

  Giresunspor ve Necmiati Maçları

  Arife günü kara yoluyla Trabzon’a giden Giresunsporfutbolcuları, kendilerini davet eden Trabzon Necmiati Kulübü tarafından samimi karşılanmışlardır. Bayramın birinci ve üçüncü günleri her iki kulüp arasında iki büyük maç yapılmış, birinci maçta 2-0 Trabzon Necmiati galip gelmiştir. Aynı hakem idaresinde yapılan ikinci maçta Giresunspor, hakimvaziyette kalmış, ikinci devre son dakikalara kadar 2-1 vaziyetini muhafaza etmiştir. Hakem, oyunun sonuna doğru Giresunspor aleyhine bir penaltı cezası vermiş ise de buna itiraz edilmiş ve böylece oyun neticelenmiştir.  Trabzonlular gençliğin bu temaslarından memnun olmuşlar ve alaka ile oyunları takip etmişlerdir. Giresunspor, Salı günü aynı yoldan kamyonla dönmüşler ve uğurlanmışlardır.” (Akgün, 16 Birincikanun 1937).

  Yeşiltepe Spor Kulübü, çeşitli alanlardaki faaliyetleriyle gençlere yönelik yapıcı ve yararlı tutumlarının yanı sıra, gerek çağdaşı olan diğer kulüplerle yaptığı maçlardaki performansı, gerekse 1967’de Giresunspor Kulübü’nün kuruluşunda önemli destek ve katkılarının bulunması yönünden Giresun’un tarihinde önemli bir yere sahiptir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız