Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI UÇUŞLAR ARTIRILSIN

  UÇUŞLAR ARTIRILSIN

  42
  0

  Giresun ve Ordu’nun birlikte kullandıklar ancak bölgenin geniş bir kesimine hitap eden Ordu- Giresun Havalimanı’nda uçuşların artırılması isteniyor. Bu talep Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu tarafından bir kere daha dile getirildi ve haber olarak medyada yer aldı.
  Bu talep karşılık bulur mu bulmaz mı bunu zaman gösterecek.
  Yıllardır Samsun’la Trabzon arasına bir havalimanı yapılmasının zorunluluğunu yazıp çizmemize rağmen sözümüz hep kulak arkasına atılmıştı. Bu konuyu o günden bugüne takip eden ve yazan birisi olarak geçmişi hatırlayınca acı acı gülümsüyorum.
  İki il valiliğinin kurduğu bir vakıfla halktan para toplanarak başlamıştı ilk çalışmalar. Deniz dolgusuna yönelik bir mendirek yapılmış ve para bitince de; “Harç bitti yapı paydos” denilmişti. 1990 lı yıllara ait yazı ve fotoğraflar o dönemin tanığıdır.
  Bu bölgeye yapılacak bir havalimanının ne kadar önemli olduğunu ya biz anlatamadık ya onlar anlamadılar. Bugün de aynı yerdeyiz sanki… “Bu kapasite bölge için yetersiz, uçuşları artırın diyoruz” kimse üstüne alınmıyor.
  Nasıl zaman içinde biz haklı çıktıysak, Giresun ve Ordu için bir havalimanı yapılsın tezimizin doğruluğu anlaşıldıysa kapasite ve uçuşlar artırılsın deyişimizin de ne kadar gerçek olduğu çok yakında anlaşılacaktır.
  Kusura bakmasınlar da; muhataplarımız biraz geç anlıyorlar. Gençler, bu gibi durumlarda jeton geç düşüyor diyorlar!
  Bölgede yaşayan hemen herkesin bir bakışta görebileceği bu gerçeği göremeyenler için Çakırmelikoğlu bir takım gerekçeler sıralama ihtiyacı duymuş ve belki inandırabilirim diye de bunları anlatmaya çalışmış.
  İnanıyorum ki kulağının üstüne yatmayanlar için buna bile gerek yoktur. Ama duymak istenmiyorsa isterseniz Giresun meydanında davul zurna çaldırın, faydası olmayacaktır. Atalarımız bunu da çok anlaşılır bir dille ifade etmişler geçmişte. “Anlayana sivrinsek saz, anlamayana davul zurna az!”
  Demirel’in dediği gibi: Var mı başka izah tarzı?
  Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu şu tespitlerle talebinin altını doldurmaya çalışıyor: Ordu ve Giresun iş dünyası bunu talep ediyor. Sonra da yöre insanı hava ulaşımından yararlanmak istiyor.
  Ordu ve Giresun illerinden 2 milyondan fazla insan memleketlerinden bağlarını koparmaksızın gurbette yaşıyor. Bunların memleketlerine gidiş gelişi hiç bitmiyor.
  Ordu- Giresun Havalimanı kısıtlı kapasite ile bile 2019 yılında 1 milyon 60 bin 265 yolcuya uçuş sağlamış. Bu rakam Ordu ve Giresun illerinin toplam nüfusunun iki katından fazla… Ve Ordu Giresun Havalimanı doluluk oranı en yüksek havalimanları arasında yer alıyor. Uçuşlar artırıldığında bu rakam ve oran daha da yükselecektir.
  Ordu Giresun Havalimanı 2 milyon yolcuya hizmet verebilecek bir yapıya sahip. Tek sorun uçuşların artırılması.
  Başta Türk Hava Yolları olmak üzere diğer şirketler de Ordu Giresun uçuşlarını artırmalı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Kıbrıs başta olmak üzere karşılıklı seferler konulmalı diyor Çakırmelikoğlu.
  Son yıllarda Karadeniz Bölgesi’nde artan turizm faaliyetleri bu talebin ortaya çıkmasında etken olmuştur. Bölge insanının bir yaşam gerçeği olan gurbetçiliğe bağlı gidiş gelişlerden başka bölgeyi yeni keşfeden turizmcilerin de sektörel anlamda buna ihtiyacının olduğunu vurguluyor Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı.
  Çakırmelikoğlu’nun bu gerçekçi talebi ilgililere ve yetkilere ulaşmıştır, ulaşacaktır. Arife tarif gerekmez. Onlar da üzerlerine düşeni yapacaklardır.
  Onların da işleri bölgeden gelen talepleri karşılamak olmalı.
  Böyle bir talep var Giresun’dan ve Ordu’dan; şimdi bu talebi karşılama zamanı!

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız