Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI FINDIK FİYATLARI AÇIKLANSIN ÇAĞRISI

  FINDIK FİYATLARI AÇIKLANSIN ÇAĞRISI

  32
  0

  Bu çağrı Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan‘dan geldi. Fındık fiyatları hasat başlamadan önce açıklansın. Üreticinin önünü görebilmesi için buna gerek var.
  Hatta fındık fiyatından da önce hükümetin bu yıl uygulayacağı fındık alım politikası açıklansın. Mesela Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alacak mı?
  Geçmişe bakıldığında TMO‘nun fındık alımı konusunda farkı zamanlarda piyasaya girdiği, bazı yıllar hiç girmediği görülecektir. TMO’nun piyasaya girip girmeyeceği fiyatları ciddi anlamda etkiliyor.
  Önceki yıl fındıklar toplanıp kurutulduktan sonra TMO’nun piyasaya gireceği ve belirlenen fiyattan fındık alacağı açıklanmış, serbest piyasada fiyatlar bir türlü yükselmemişti.
  Geçen yıl bu açıklama erken yapıldı ve piyasada bir istikrar oluştu. Serbest piyasada bile fiyatlar üreticiyi memnun edecek düzeyde seyretti. Her ne kadar ilerleyen zaman içinde piyasa koşulları fındık fiyatlarını 25 TL ye kadar yükseltse de sezon açılışında oluşan fiyatlar üreticiyi memnun etmişti.
  Artık şu görülmüştür: Bu yönetim Fiskobirlik‘i desteklemek, FKB üzerinden piyasaya müdahale etmek gibi bir anlayış taşımıyor. Tamamen de piyasayı özel sektöre bırakmıyor. Doğru da yapıyor. Bu müdahaleyi Toprak Mahsulleri üzerinden yapıyor.
  O zaman bu kurumun alım politikası ve fiyat konusu fındık toplanmaya başlanmadan önce açıklanmalı. Bu hem fındık üreticisi hem de özel sektör için çok verimli olacaktır.
  Dolayısıyla ülkemiz içinde önem arz etmektedir.
  Şu bir gerçek; dünya fındık üretimini bizim köylümüz ve çiftçimiz gerçekleştiriyor.
  Dünyanın en kaliteli fındığını üretiyoruz.
  En doğal besinini ortaya koyuyoruz ve bunu çok zor şartlar altında yapıyoruz.
  Fındık ülkemizin en zor coğrafyasında yetişiyor. Bakımından gübrelemesine kadar, toplanmasından harmana taşınmasına kadar insanlarımızın emdiği süt burnundan geliyor.
  Bu şartlarda pazara hazırlanan mübarek fındığımızın satışı konusunda her yıl yaşadığımız parasal kayıpların hesabını yapamıyoruz bile. Geçen dönem bir ton fındıkta 1000 TL kaybı oldu fındıkçının. Az para değil bu!
  Pazarda 14 TL’ye de fındık satıldı 24 TL’ ye de.
  Böyle bir alım politikası hiçbir üretimde yoktur.
  Bu yıl da benzer kayıpları yaşamamak için fındık toplama mevsimine hazırlandığımız şu günlerde hükümetin alım politikası ve taban fiyatıaçıklanmalı. TMO piyasaya girecek mi ve fındığı kaç TL’den alacak?
  Ofisin alım yapılanması ve erişilebilirliği tartışılsa da çoğu üreticinin TMO’yu tercih ettiğini biliyoruz. Kaldı ki devlet TMO üzerinden alım yaptığında serbest piyasa da bu rakamlara yaklaşmak zorunda kalıyor. Bazen geçiyor bile.
  Yılladır savunulan istikrar fikri nedense fındık piyasasında sağlanamıyor ya sağlanmıyor. Fındık üreticisi önünü göremiyor. Ne yapacağını bilemiyor. Satış konusunda ciddi bir şaşkınlık yaşıyor. Her yıl parasal kayıplar kaydediyor gelir hanesine.
  Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karan’ın bu açıklaması gerçekçi bir yaklaşımdır. Fındıkçı kaça satacağını bilmediği bir ürünün hasadını yapmak zorunda bırakılmasın. Devletin fındık alım politikası net bir şekilde dile getirilsin.
  Dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran salgın yüzünden büyük sıkıntılar yaşayan, hatta fındık döneminde de yaşayacak olan bölgemiz üreticisi yeterince mağduriyet görmüştür. Bazı bölgelerde görünen ürün azlığı da bir başka olumsuzluktur.
  Bu mağduriyet satın alma ve fiyatlandırma politikasıyla bir miktar da olsa giderilebilir.
  Üretici şu anda bahçede paldır vuruyor. Dünyanın en zor işini yapıyor.
  Ve çoğu da 60 yaş üzerinde yarı ihtiyar sayılacak insanlar… Bunların yüreğine su serpecek bir alım yöntemi ve fındık fiyatı bir an önce açıklanmalı ki akşam çaylarını olsun keyifle içebilsinler. Ürünleri bol kazançları bereketli oldun. Devletimiz de duyarlı…

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız