Ana sayfa SİYASET İtalyan Kartel Ferrero Lehine Ellerini Kaldırdılar.”

İtalyan Kartel Ferrero Lehine Ellerini Kaldırdılar.”

21
0

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’ya cevaben “Fatsa’da bir altın madeninin devlete yıllık katkısı en fazla 2 milyon dolar. Fakat bölgede tam 300 milyon dolarlık fındık üretiliyor. Bu hesabı da bir yapsın.” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel meclise sunduğu fındık araştırma önergesi ve yapmış olduğu konuşma üzerinden kendisine yanıt olarak bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu’ya cevap verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun fındık taban fiyatının en az 25 TL olması gerektiğini söylediğinin altını çizen Adıgüzel, “Çok haklı gerekçelerimiz var. TMO çok kısa bir süre önce, hem de geçen yılın fındığını 24 TL’den satışa sunmuştu. 20 bin ton satış için 400 bin ton talep gelmişti. Fakat ne gariptir ki, geçtiğimiz günlerde 26 TL olan fındık fiyatının bugünlerde bir manüplasyonla 19 TL’lere düşürüldüğünü görüyoruz. Ben de CHP adına bu konuda bir araştırma önergesi verdim. Araştırma önergemin meclis oturumu sıcak tartışmalara sahne oldu. Milletvekillerinin dışarıda söyledikleri ile mecliste söylediklerinin aynı olup olmayacağı, yani söyledikleri ile kaldırdıkları eller aynı yönde mi olacak göreceğiz demiştik. Bazı az sayıdaki MHP’li ve numunelik AK Parti vekili dışında Cumhur ittifakının çoğunluğu red oyu verdi. Fındıkta oyun yapan İtalyan kartel Ferrero lehine ellerini kaldırdılar.” dedi.

Açıklamasında mecliste yaptığı konuşmasından örnekler veren Adıgüzel, “Fiyatı düşürülen 800 bin ton fındığın ülkeye zararının 5 milyar TL olduğunu söyledim. Dün AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu bu kürsüden gelip, benim bu rakamlarım üzerinden eleştirilerde bulunmuş. Şimdi tekrar ediyorum. Tank palet fabrikasına AK Parti’nin biçtiği bedel olan 50 milyon TL üzerinden, fındıktan 5 milyar TL’lik kayıp tam 100 tane tank palet fabrikası eder. Ordu-Giresun havalimanını 270 milyon olarak biliyorum, kendisi 350 milyon demiş, onun hesabından yapalım. 5 Milyar TL’ye 15 tane Ordu-Giresun havalimanı yapar. 2006’dan beri bu tezgâh sürüyor. 14 yıldır bu ülkenin kaybı da 210 tane Ordu-Giresun havalimanı eder. 10 tane havalimanını da Metin Gündoğdu’ya bıraktım. Onunla da Ulubey’deki viyadüğü, Gürgentepe’deki tüneli, Çevreyolunu ve Ordu’nun kalan beklentilerini yapsın.” şeklinde konuştu.

Açıklamasını sonlandırırken Gündoğdu’ya seslenen Adıgüzel, “Çok hesap bilen Metin Gündoğdu’ya bir şey daha sormak istiyorum. Fatsa’da bir altın madeni var. Devlete yıllık katkısı en fazla 2 milyon dolar. Fakat bölgede tam 300 milyon dolarlık fındık üretiliyor ve bu üretim riske ediliyor. Bu hesabı da bir yapsın. Gidip oraya da bir sahip çıksın da görelim. Tüm bu oyunlara rağmen, herkes müsterih olsun. Şu anda ne fındık alımı var ne satışı var. Sadece fındık fiyatını düşürmek için Ferrero, TMO ve hükümet ve bunların ayak takımı hep beraber bir oyunun içerisindeler. Bu oyuna gelmeyin. Çünkü önümüzdeki yıl için çok yüksek talep var ve bu sene rekolte çok az. Depolarda fındıktan üretilmiş mamül kalmamıştır. Önümüzdeki süreç fındık 30TL’leri de aşacaktır. Bu oyunu hep beraber bozacağız. Tekrar ediyorum tüm bu nedenlerle fındık taban fiyatı en az 25 TL olmalıdır.” ifadeleri kullandı.

Fındık TV

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız