Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI BETONU KÖYLÜ SERECEKMİŞ

  BETONU KÖYLÜ SERECEKMİŞ

  40
  0

  Köy yollarının betonlanmasına devam ediliyor. Doğu Karadeniz coğrafyasının kuzey yamaçlarında bulunan köylere ulaşımda betonlanmış yol yapımında karar kılındı. Bazı grup köy yollarında beton yüzeyin üzerine sıcak asfalt serilerek yolun konforu artırılıyor.
  Ancak bazı ilçelerde farklı uygulamaların görülmesi kafaları karıştırıyor.
  Beton serme işini bazı ilçelerde betonlama ihalesini alan firma yaparken bazı ilçelerde bu iş köylülere yaptırılıyor. Betonu yola köylü sersin deniliyor.
  Sanırsınız ki köylüler inşaat amelesi, muhtarlar da amele çavuşu!
  Kimin aklına geldiyse, böyle bir uygulama var.
  Şimdi diyeceksiniz ki; betonu devlet veriyor, beton serimini de köylüler yapıversin!
  O kadarcık da onların katkısı olsun.
  Devlet mantığı içinde bu yaklaşım doğru değildir. Devlet vatandaşından gerekli vergileri alır ve bu vergilerle köylüsüne kentlisine hizmet götürür.
  Köylü bu hizmetlere vergi vererek katkı sağlar, beton ameleliği yaparak değil!
  Kaldı ki bazı ilçelerde köylüden beton işçiliği yapılması istenmezken bazı ilçelerde betonu siz sermezseniz yolunuz betonlanmaz deniliyor.
  Sizin bugün köylü dediğiniz her birey en az 65 yaşında ve beton ameleliği yapacak fiziki güçlerini çoktan kaybetmişler. Yıllarca gurbette çalıştıktan sonra emekli olup köyüne gelmiş insanlar. Çalıştıkları sürece maaşlarını almadan vergileri bordolarından peşin kesilen emekçiler. Genç ararsanız bulamazsınız, hepsi gurbetteler çünkü!
  Kime, köyünüzün yolunun beton serimini yapın diyecaksiniz?
  Bu yaşlı köylülerin yaşlarına saygı duyup beton serdirmeyen ilçeler de var. Bu ilçelerde köy yolu betonlama ihaleleri işçilik dâhil olarak verilmiş. Beton işini alan firma işçisiyle gidip döktüğü betonun serilmesini ve mastarlanmasını da yapıyor.
  Mesela Eynesil ve Görele gibi… Ama Tirebolu işçiliği ihaleye katmamış. Benim köylüm betonu serer ve mastarını çeker demiş. Farklı ilçelerde farklı uygulama!
  Birde her ilçenin fiyatı farklı; sanırsınız ki bir Mağrip’te biri Maşrık’ta ilçelerin!
  İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Cebeci de bu farka dikkat çekiyor.
  Eynesil ilçemizde köy yolu betonunun metreküp fiyatı 174 TL artı KDV. Serim işçiliği de firmaya ait. Betonu köylü sermeyecek.
  Görele’de bu fiyat 184 TL artı KDV. Serim işçiliği firmaya ait. İki komşu ilçede iki farklı fiyat… Anlaşılır gibi değil.
  Ya Tirebolu’ya ne demeli? Tirebolu’da yol betonunun metreküpü 180 TL artı KDV. Burada işçilik, beton serme ve mastarlama köylülere ait. Üç komşu ilçede üç faklı uygulama.
  Olan yaşlı köylülerimize oluyor.
  Eynesil’de işçiliği de yapan firma betonu 174 TL. den verirken Tirebolu’da betona kürek sokmayan firma 180 TL. den beton veriyor.
  Bizim asıl parmak basmak istediğimiz konu Tirebolu’da bu işin şarta bağlanması. İşçiliği yapan köylerin beton alması… Bildik devlet- vatandaş ilişkisine ne kadar ters bir uygulama. İlçeler arasındaki fiyat farkı da devlet bütünlüğüne bir o kadar ters duruyor.
  Bu yıl olanlar oldu. Alan aldı satan sattı. Tirebolu’nun köylüleri kazmayla kürekle serdiler betonlarını. Hatta mastar bile çektiler yolları düzgün olsun diye.
  Bu işin gelecek yılı da var. Bu tür ayrışmalara dileriz tekrar yer verilmez ihaleler yapılırken. Bütün betonlama işlerinde işçilik dâhil olarak ihaleler yapılır ve ilçeler arasında böylesine fiyat farkı olmaz.
  Hep aklımıza Kenan Evrenin “Her şey de devletten beklenmez ki” sözü ve “ Kendi okulunu kendin yap” sloganı geliyor. Hani şu darbe yönrtimi dediğimiz!
  Bir de Katma Değer Vergisi yeni çıktığında tek kanallı televizyonlarda yayınlanan o cümle akla geliyor: “Vergileriniz yol su elektrik olarak sizlere geri dönecektir” deniliyordu.
  Köylerinde beton seren yetmişlik dedelerin kollarına sağlık.

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız