Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI DÜZELTME NOTU

  DÜZELTME NOTU

  28
  0

  Geçtiğimiz hafta yayınlanan Betonu Köylü Serecekmiş başlıklı yazımıza ilgili kurum tarafından bir düzeltme notu gönderildi. Bu notu yerimizin darlığı nedeniyle maksadı ifade edecek şekilde özetleyerek yayınlıyoruz.
  “İl Merkezi ve ilçelerimizde Köylerin Altyapısının Desteklenmesi (KÖYDES) projeleri, köy muhtarlarının talepleri doğrultusunda, teknik personeller tarafından projelendirildikten sonra ilçelerimizde Birlik Encümenleri tarafından proje bazlı olarak köylere dağılımı yapılmaktadır.
  İlimiz genelinde KÖYDES Projesi ile yapılan işlerin en başında beton yol projeleri gelmektedir. Beton yol projeleri ise iki usulde uygulanmaktadır. Açık ihale ile hazır beton alımı uygulaması yapılarak veya çimento alımı yapılarak, agrega malzeme ile Karmiks tabir edilen iş makinesi marifetiyle mahallinde, işçiliği gönüllü olarak köylüler tarafından karşılanmak suretiyle beton yol yapılmaktadır.
  Ülke genelinde yol güzergâhlarında uygulanan hazır beton imalatlarında 4734 sayılı ihale kanuna istinaden, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının hazırladığı rayiç fiyatlar ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen birim fiyatlar üzerinden ihaleler yapılmaktadır. Hazır beton ihaleleri kapsamında betonun santrallerde hazırlanması, nakliyesi, kalıp ve işçiliği bulunmaktadır. Bu imalatların hepsi ayrı bir maliyet teşkil etmektedir.
  İlimiz genelinde mevcut ödenekle daha fazla betonlama yapılabilmesi için köy muhtarlarının isteği ve talebine bağlı olarak işçiliği gönüllü köylüler tarafından karşılanmak suretiyle beton yol yapılmaktadır.
  İlimiz genelinde mevcut ödenekle daha fazla betonlama yapılabilmesi için köy muhtarlarımızın isteği ve taleplerine bağlı olarak, muhtarlarımızın işçilik ve kalıp imalatlarını taahhüt etmeleri suretiyle köylerine ayrılan ödenekleri ile daha fazla imalat yapma gayreti bulunmaktadır. Köylülerin gönüllülük esasına dayalı veya daha düşük maliyetli işçilik ve kalıp temin edeceklerini beyan etmeleri suretiyle beton kalitesinde ve standartlarında bir değişiklik olmadan betonlama yapılmaktadır.”
  Siz ne anladınız bilmiyorum ama ben şunları anladım. Kurum; Evet, betonu köylüler seriyor diyor. Köyler kendilerine ayrılan ödenekle daha fazla betonlama yapmak için gönüllü işçilik yapıyorlar. Zaten bunu da muhtarlar önceden taahhüt ediyorlar.
  Tamam da neden sadece Tirebolu?… Eynesil ve Görele köylüleri beton sermiyor. Siz köylülere beton serdireceğinize ödeneğini neden artırmıyorsunuz?
  Kurumlarla bu yönlü bir tartışmayı doğru bulmuyorum ancak kum ve çakıla agrega diyecek kadar konunun teknik boyutunu bilenlerle aynı dilden birkaç kelime konuşmak isterim. Betonun kalite ve standartlarında bir değişiklik olmadan diyorsunuz; haklısınız, beton santrallerden olması gereken kıvamda ve slamp (çökme) da çıkıyor ancak o yaşlı amcalar kolay serilsin diye mikserlere ne kadar su katıyorlar biliyor musunuz? Bu suyun beton mukavemetini nasıl olumsuz etkilediğini biliyor musunuz?
  Arazide döküm yerinden hiç küp numune alıp 7 günlük veya 28 günlük basınç dayanımını kontrol ediyor musunuz? Ve yine o amcalar daha çok yol betonlayalım diye betonu ince seriyor olmasınlar! İnce betonda yüzeysel çatlaklar daha fazla oluşur.
  Siz olayın prosedür yönünü açıkladınız ve kamuoyunu bilgilendirmiş oldunuz. Zaten buraya kadar bir sorun yok. Sorun köylüler tarafından dökülen betonun kalitesinde. Bunu da arazide çok rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.
  Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Elbette işin hukuki yönünü de bilmeli insanlarımız. Ancak devlette farklı uygulamalar kafaları karıştırabiliyor. Demek ki Görele ve Eynesil köylüleri gönüllü beton serim işçiliğini kabul etmemişler. Sanki sorun biraz da bu gönüllülük kavramıyla ilgili gibi görünüyor.
  Herkese kolay gelsin öyleyse!

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız