Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI GİRESUN’DA TIP FAKÜLTESİ VAR MI?

  GİRESUN’DA TIP FAKÜLTESİ VAR MI?

  27
  0

  Bu soruyla bu yaz döneminde o kadar çok karşılaştık ki; özellikle il dışında yaşayıp da yaz aylarında Giresun ve ilçelerine gelenler tekrar tekrar bu soruyu sordular.
  Sağlıkla ilgi ülkemizin ve dünyanın yaşadığı bu salgın insanları sağlık kurumlarına karşı daha duyarlı bir hale getirmiş. Herkes en yakınında en iyi sağlık kurumunu görmek istiyor. Bu kurum da şüphesiz bir tıp fakültesi hastanesi olarak değerlendiriliyor.
  Siz olsanız bu soruya nasıl cevap verirsiniz bilmiyorum ama biz çok politik bir cevapla geçiştirmenin yolunu bulduk.
  Dedik ki Giresun Üniversitesi bünyesinde bir tıp fakültesi var,
  Ancak bu tıp fakültesi kapsamında bir tıp fakültesi hastanesi yok!
  Hastanesi olmayan tıp fakültesi mi olur? dediler bu defa; Giresun’da oluyor işte.
  Burası Giresun, başka Giresun yok! Giresun’da olmaz olmaz!
  İnsanımızda soru mu yok; hele bir de il dışından gelmişse. Giresun ve ilçelerinde yaşayanlar kolay; onlar kanıksamışlar olayı, onlara normal geliyor, alışmışlar, özümsemişler ve hiç tepki vermiyorlar.
  Yaşadığı şehirde böyle bir duruma alışık olmayan insanı nasıl ikna edeceksiniz. Peki bu durumu siz niye yazmıyorsunuz? demiyorlar mı bir de!
  Hastanesi olmayan tıp fakültesi mi olurmuş onlara göre.
  Yapılan bir protokol gereğince devlet hastanesi aynı zamanda tıp fakültesi gibi işlev görüyor. Hocalar ve öğrenciler bu tesisi kullanıyorlar imkânlar elverdiğince desek de ikna olmuyorlar. Böyle şey mi olurmuş!
  Evet, biz niye yazmıyormuşuz? Geçmişte yazdık ancak üstüne alınan olmadı. Hadi bir daha yazalım ve konuyu bir kere daha gündeme getirelim.
  Yeşilgiresun Gazetesi’nin arşivinden; tarih 10 Mayıs 2007, sayı 9572.
  Manşeti olduğu gibi alıyorum: “AKP Milletvekili ve KİT Komisyonu Başkanı Canikli bombayı patlattı: Giresun’a Tıp Fakültesi Hayırlı Olsun”
  Alt başlıkta ise şunlar yazıyor: Giresun Tıp Fakültesi için Giresun Üniversitesine 149 öğretim elemanı ve 498 de idari personel kadrosu verildi.
  Haberin detaylarına girmeye gerek yok. Biz bugüne bakalım.
  Geçen 13 yılda Giresun’a bir tıp fakültesi hastanesi yapılmamış maalesef.
  Bomba patladığıyla kalmış. Muhtemelen ses bombası falanmış! Şu kuru sıkı dediğimiz tabancalar gibi sanki. Ses var görüntü yok!
  Giresunlu hâlâ Trabzon’a KTÜ’nün tıp fakültesi hastanesine gidiyor.
  Ya da devlet hastanesinden tıp fakültesi tedavisi aldığını zannediyor.
  Eski SEKA arazisine bir tıp fakültesi hastanesi yapıldığını biliyoruz. Bu çalışmayla ilgili bir bilgilendirme yapılırsa yazımızın başlığı olan soruyu soranlara cevap olması bakımından yayınlar ve kamuoyunu bilgilendirmiş oluruz.
  Ancak hiçbir mazeret bugüne kadar Giresun’a tam donanımlı ve son teknolojiyle desteklenmiş bir tıp fakültesi hastanesi yapılmayışını açıklamaya yetmez.
  Sağlıkta dev yatırımlar yapan, hasta garantili şehir hastaneleri açan bir ülkede Giresun’da tıp fakültesi hastanesi olmayışı hiçbir gerekçeyle izah edilemez. Giresun Üniversitesi’yle birlikte açılan Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne bir bakınız. 13 yıl önce patlattığınız bombanın ne kadar etkili olduğunu görmek için takip etmeniz gerekirdi diye düşünüyorum.
  Ülkemiz ve dünyamız amansız bir salgınla mücadele ediyor. Sağlık elemanlarının nasıl canla başla çalıştığını biliyoruz. Hepsine minnettarız Ancak bu çalışmalar başta tesis olmak üzere teknolojik araç gereçle başarıya ulaşacak, insanlarımız sağlığına kavuşacaktır.
  Onun için de Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çok hızlı bir şekilde tamamlanarak hayata geçirilmelidir. Sağlıkçıların deyimiyle konunun aciliyeti vardır.
  Kanuni’nin deyimiyle; Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi…

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız