Ana sayfa EKONOMİ Kömür Sobayı Değil Cebi Yakıyor!

Kömür Sobayı Değil Cebi Yakıyor!

1
0

Tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz Gümüşhane’deki vatandaşın cebini de vurdu. Ekim ayı başında 550 YTL’ye alınan bir ton Rus linyit kömürü bugün 700 YTL’den satılıyor.


Gümüşhane uzun yıllardır kömür ticareti ile uğraşan Mikail Atalay, bugüne kadar hiç böyle bir durumla karşılaşmadıklarını, yaz başlarında 380 YTL’ye satılan kömürü bugün 700 YTL’ye sattıklarını söyledi. Bu artışta doların artmasının çok etkili olduğunu belirten Atalay, dünyadaki ekonomik krizin Türkiye’de dar gelirli vatandaşı vurduğunu söyledi.

Kriz, dargelirliyi çarptı
Vatandaşın alım gücünün olmadığını söyleyen Atalay, “Bahar aylarında kömürün tonu 260 dolar idi. Bugün bakıyorsunuz 400 dolar olmuş. Dükkana gelen vatandaş fiyatını sorup gidiyor. Bazen 510 torba alıyor. Dolar bu şekilde artmaya devam ederse kömür fiyatları da kışa doğru mutlaka yine artacak” şeklinde konuştu.
Atalay, Türkiye’nin artık kendi kömürünü çıkarması gerektiğinin altını çizerek, “Her şeyde dışarıya bağımlı olduğumuz için dünyadaki en ufak sallantı bizi etkiliyor” dedi.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız