Ana sayfa YURTTAN HABER Karadeniz'in coğrafi yapısı fiziki hastalıkları tetikliyor

Karadeniz'in coğrafi yapısı fiziki hastalıkları tetikliyor

0
0

Karadeniz Bölgesi’nde hava şartları ve coğrafi yapı nedeniyle en çok görülen hastalıkların başında fiziki hastalıklar geliyor.
Uzmanlara göre fiziki hastalıkların Karadeniz Bölgesi’nde çok fazla olmasının başında nem, rutubet ve bölgenin zorlu coğrafi konumu geldiğini söyledi. Hastalar arasında en çok bayanların sıklıkla hasta olduklarını hatırlatan Samsun Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Cevdet Şahin, bunun sebebini de çoğunlukla kadınların tarlada bahçede çalışmalarına, onlarca ağırlığı sırtlarında dik yamaçlardan taşımak zorunda kalmalarına bağladı.
    Samsun’da hemen hemen bütün hastanelerin fizik ve tedavi bölümleri olduğunu kaydeden Şahin, kamunun yanı sıra Samsun’da bir de bu alanda hizmet veren özel bir hastane olduğunu söyledi. Yakın bir zamanda, benzer hastanelerin Çarşamba ve Bafra ilçelerine de açılacağını belirten Cevdet Şahin, bölgede hastalığın yaygın olmasını ise şöyle anlattı: “Karadeniz; nem oranı fazla, coğrafi yapısı çok dik olan ve çok ağır şartlarda çalışan kadınların olduğu bir bölge. Aşırı nem, rutubet ve ağır şartlar birleşince bu bölgede fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanelerine ihtiyaç duyuluyor. Karadeniz fizik tedavi hastalığının tam merkezi konumunda. Aslına bakacak olursak her deniz bölgesinde bu hastalık olur ama Karadeniz, nemin ve rutubetin yanı sıra daha kuzeyde olması nedeniyle bu hastalık, burada daha fazla yaygın durumda.”
Karadeniz’de denizin kara olduğunu, bunun nedeninin ise havanın genelde bulutlu olmasından kaynaklandığını vurgulayan Şahin, güneş ışığının yapılan araştırmalara göre insanda mutluluk hormonu salgılanmasına neden olduğunu, kapalı havaların ise bunun tam tersi insanları depresyon içine kapanmaya neden olduğunu kaydetti. Özellikle Karadeniz’de denizin kara, gökyüzünün kurşun gibi gri olduğunu hatırlatan Dr. Şahin, bu tür ortamların insanların uyku halindeki ağrılarının gün yüzüne çıkmasına, var olanların da artmasına zemin oluşturduğunu dile getirdi.
Normal bir insanın, ağrılarının birçoğunu güneşli bir havada hissetmeyebileceğini ifade eden Şahin, şunları ifade etti: “Çünkü vücut doğal ağrı kesicileri devreye sokarak vücuda bu kimyasalları salgılar. Bu etkileşim seni hareketlendiriyor ve kendini dışarıya atarak yürüyorsun, koşuyorsun, oturuyorsun, beraberinde bu hareketler egzersiz yerine geçiyor. Dolayısı ile vücutta bulunan ağrıların yüzde 50`si otomatikman gidiyor. Ama özellikle Karadeniz gibi kapalı havaya sahip yerlerde bu hastalık daha da tetikleniyor. Bu bölgedeki kırsal kesimde oturanların iş yoğunluğu yaz aylarında daha fazla olduğu için vatandaşlar güneşli havalarda aşırı iş gücü altında eziliyorlar. Ama güneşli havanın pozitif yanı sayesinde hastalıklarını pek fark edemiyorlar. Bir de bu bölgede fizik tedavi ve kemik erimesi hastalığına en çok kadınlar yakalanıyor. Bu nedenlerden dolayı bu bölgede bu hastanelere çok büyük ihtiyaç duyuluyor. Hatta sadece İstanbul ve Ankara gibi illerdeki büyük hastanelerde olan rehabilitasyon merkezinin aynısı 450 bin lira maliyetle Samsun’a da kazandırdık. Bize şimdi bölge dışından da hastalar geliyor.”
www.samsunhaber.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız