Ana sayfa YURTTAN HABER Danıştay'dan HES'lerin “İptal” Kararlarına Onama

Danıştay'dan HES'lerin “İptal” Kararlarına Onama

12
0

Danıştay'dan HES'lerin “İptal” Kararlarına Onama

Derelerin Kardeşliği Platformu

İkizdere HES İptallerine Onama Basın Bülteni -10 Şubat 2012

Danıştay 14. Dairesi, İkizdere Vadisinde Yapılması Planlanan Demirkapı HES Projesinin ‘ÇED Olumlu’ Kararını İptal Eden Rize İdare Mahkemesi Kararını Onadı. Daire, Bakanlığın, Selin-2 HES Projesinin ‘ÇED Gerekli Değildir’ Kararını İptal Eden Mahkeme Kararı İçin Yatığı ‘Yürütmenin Durdurulması’ Başvurusunu İse Reddetti…

Danıştay’dan HES’lerin ‘İptal’ Kararlarına Onama

(Haber Merkezi)- Ülke genelindeki vadilerde ve dereler üzerinde yapılması planlanan 2 binin üzerindeki HES projesine karşı yaşam savunucuları, köylüler ve çevreciler, doğal yaşam alanlarında, vadilerde ve dere boylarında tepki ve mücadelelerini sürdürürken; bir yandan da HES’lere karşı yargı kararları da gelmeye devam ediyor.

Hükümetin, HES’ler başta olmak üzere maden arama, taşocağı, termik ve nükleer santrallerin önünü açarak, koruma öncelikli doğal yaşam alanlarını adeta yağmaya açmak için yasal düzenlemeler ve teşvik çalışmaları yaparken; diğer yandan da bu projelerin kamu yararına, yasalara, yönetmeliklere ve hukuka uygun olmadığı yönünde de yargı kararları veriliyor.

İptal Kararına Onama

Danıştay 14. Dairesi, Rize’nin İkizdere Vadisinde yapılması planlanan Dereköy Regülatörü ve Demirkapı HES projesinin ‘ÇED Olumlu’ Kararını ‘iptal’ eden Rize İdare Mahkemesi Kararını onayladı. Daire aynı zamanda Bakanlığın, Selin-2 HES projesinin ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını iptal eden Rize İdare Mahkemesi Kararı için yaptığı ‘Yürütmesinin Durdurulması’ yönündeki başvurusunu ise reddetti.

Rize İdare Mahkemesi’nin, İkizdere Vadisi Kabahor Deresi üzerinde BESS enerji şirketi tarafından kurulması planlanan Dereköy Regülatörü ve Demirkapı HES projesi için Bakanlığın verdiği ‘ÇED Olumlu Raporu’nu ‘iptal’ ettiği 30.06.2010 tarihli kararının bozulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Danıştay’a başvuruda bulundu.

BESS enerji şirketinin de Bakanlığın yanında müdahil olduğu ‘Temyiz’ başvurusunu değerlendiren Danıştay 14. Dairesi, 2011/9944 Esas ve 2011/5366 Karar nolu kararında, “Rize İdare Mahkemesi’nin 30.06.2010 günlü, E:2008/536, K:2010/312 sayılı karar ve dayandığı gerekçe hukuk ve usule uygun olup, bozulmasını gerektirecek bir sebep de bulunmadığından, temyiz isteminin reddi ile anılan kararın onanmasına” ifadelerine yer verdi.

Rize İdare Mahkemesi söz konusu kararında, Demirkapı HES projesi için verilen ÇED Raporunda Bakanlığın başta görev ve yetkileri olmak üzere, birçok değerlendirmeyi ve konuyu göz ardı ettiği, havzada kurulması planlanan diğer HES projelerinin dikkate alınmadığı gerekçeleriyle hukuka ve mevzuata uyarlılık görülmediğini vurgulayarak; ÇED Olumlu kararını ‘iptal’ etmişti.

İptal Kararının Yürütmesinin Durdurulması İstemine Ret

Danıştay 14. Dairesi, 2011/15048 Esas sayılı kararında ise yine İkizdere Vadisi üzerinde Direnç enerji firması tarafından yapılması planlanan Selin-2 Regülatörü ve HES projesi için zamanın Çevre ve Orman Bakanlığının verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını iptal eden Rize İdare Mahkemesi kararına itiraz ederek, ‘yürütmesinin durdurulması’ ve ‘bozulmasını’ talep eden Çevre ve Şehircilik Bakanlığının başvurusunu reddetti.

Danıştay’daki, Bakanlığın ‘Temyiz’ davasına müdahil olarak itiraz eden Direnç enerji firması, 10 sayfalık dilekçesinde itiraz nedenlerini 23 maddede sıralayarak; Rize İdare Mahkemesi’nin ‘iptal’ kararının usul ve yasaya aykırı olduğunu ileri sürdü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bakan adına 1. Hukuk Müşaviri vekili Davut Oğuz imzalı 2 sayfalık itiraz dilekçesinde ise ‘iptal kararının’ yerinde olmadığı ileri sürüldü. Yazıda ayrıca, Rize İdare Mahkemesi’nde Çevre ve Orman Bakanlığı aleyhine açılan davanın, Bakanlığın 644 nolu KHK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dönüştürülmesi nedeniyle ‘husumetin’ ve kararın bu Bakanlığa yönelik olması gerektiği de belirtildi.

Rize İdare Mahkemesi 23.06.2011 tarih, 2009/256 Esas ve 2011/333 karar sayılı kararıyla, zamanın Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından İkizdere Vadisi üzerinde Gündoğdu ve Cami Mahalleleri sınırları içerisinde Direnç Enerji Şirketi tarafından yapımı planlanan Selin-2 HES projesi için verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararını hukuka, yasalara, kamu yararı ve mevzuata aykırı olduğu gerekçeleriyle iptal etmişti.

HES Dayatmacılarına En Güzel Yanıt Yargıdan!

Danıştay’ın söz konusu iki kararını değerlendiren davaların avukatı Yakup Okumuşoğlu, hükümetin HES’lerin önünü açmak için yaptığı yasal düzenlemelere karşı alınan bu yargı kararlarının, HES’lere karşı yapılan mücadelenin haklılığını bir kez daha ortaya koyduğunu vurguladı.

Danıştay kararlarının, bir kez daha HES’lere karşı köylülerin, çevrecilerin ve yaşam savunucularının verdiği yaşam mücadelesinin haklılığını bir kez daha ortaya koyduğuna dikkat çeken Derelerin Kardeşliği Platformu İkizdere temsilcisi İsmet Ekşi, “İkizdere Vadisi, 26 proje ile adeta HES’lerin sarmalında, doğal yaşam alanlarına ve derelerimize karşı girişilen soykırımın en açık göstergesi oldu. Vadi için 2010’un son dönemlerinde verilen SİT kararının ayrıntıları henüz ortaya çıkmamış, karar kamuoyuna açıklanmamış. Turizm bölgesi ilan edilerek, çeşitli projeler geliştirilen İkizdere Vadisi köylüleri olarak bu saldırılara karşı duyarsız kalmamız düşünülemez. Bizim gidecek başka yerimiz, dünyanın başka bir yerinde başka bir İkizdere Vadisi daha yok. O nedenle doğal yaşam alanlarımıza, suyumuza ve toprağımıza, tarihimize, kültürümüze ve sosyal değerlerimize demokratik haklarımız, yasalar ve Anayasal haklarımızla, hukukun üstünlüğüne inanarak sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

DEKAP İkizdere temsilcisi Ekşi, HES’leri şirin gösterme çabası ile siyasilerin yaptığı manevralar ile Bakanların yaptığı çeşitli açıklamalara en güzel yanıtı yargının verdiğine de dikkat çekti.


Su Hayattır,Satılamaz!
Dereler Özgürdür,Özgür Akacak!..

…:::DERELERİN KARDEŞLİĞİ PLATFORMU:::…

Merhaba Arkadaşlar…

Mutlu bir gün dileğiyle çalışmalarınızda kolaylıklar diliyoruz…
Biliyorsunuz, Hükümet, özellikle de 12 Eylül'deki Anayasa Referandumundan sonda doğal yaşam alanlarımızı ilgilendiren, HES'lerin, maden aramaların, taşocaklarının, termik ve nükleer santrallerin önünü açmak için başta bakanlıklar olmak üzere KHK'larla çeşitli değişiklik ve düzenlemeler yaptı ve halen daha da yapılmaya çalışılıyor…
Her türlü baskı ve sindirme politika ve uygulamalarına karşın köylülerimiz ve yaşam savunucuları vadilerinde, derelerinde ve Anadolu'nun her su gözesinin başında nöbet tutmaya, yaşam alanlarına, sularına, topraklarına, tarihi ve kültürüne, sosyal değerlerine sahip çıkmaya ve bu rant ve paylaşım projelerine, kapitalizmin her şeyi para gören saldırılarına karşı mücadele etmeye devam ediyor…
Demokratik ve Anayasal haklarımızın yanında yasal ve hukuksal kazanımlarımızla da mücadelemizi güçlendiriyoruz…
Bilim ve akılla, hukukun üstünlüğüne, halk ve haklı olmamıza olan inancımızla sürdürdüğümüz bu mücadeleden hiç bir koşulda vazgeçmeyeceğiz…
Elimize son olarak ulaşan, Rize'nin İkizdere Vadisi üzerinde yapımı planlanan 2 ayrı HES projesi için Danıştay'ın verdiği kararlara ilişkin bültenimizi sizlerle paylaşıyoruz…
Değerlendirmeniz umuduyla sevgi ve selamlarımızı iletiyoruz…


Ömer ŞAN-RİZE
Derelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız