Ana sayfa GİRESUN Giresun’da kafes balıkçılığı endişesi!

Giresun’da kafes balıkçılığı endişesi!

49
0

Tığlı, büyük tepkilere yol açan Giresun’da kafes balıkçılığı yapılması yönündeki çalışmalar hakkında Mecliste verdiği soru önergesine Çevre ve Şehircilik Bakanı Bakan Murat Kurum tarafından verilen yanıtla, endişelerinin yersiz olmadığını bir kez daha anladıklarını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, büyük tepki çeken Giresun’da kafes balıkçılığı yapılmasına yönelik çalışmalar ile ilgili sorulara yanıt verdi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı’nın konuya ilişkin verdiği iki ayrı soru önergesini yanıtlayan Bakan Kurum, Bakanlığı tarafından Giresun’da henüz ÇED olumlu, ÇED olumsuz kararı verilen balık çiftliği bulunmadığını fakat ÇED süreci devam eden Keşap’ta 4 adet, Eynesil’de 1 adet olmak üzere 5 adet denizde ağ kafeslerde balık yetiştiriciliği projesi bulunduğunu açıkladı.

Söz konusu alanların “Denizlerde Balık Çiftliklerinin Kurulamayacağı Hassas Alan Niteliğindeki Kapalı Koy ve Körfez Alanlarının Belirlenmesine İlişkin Tebliğ” kapsamındaki alanlar olmadığını ifade eden Bakan Murat Kurum, ÇED süreci devam eden çiftliklere ilişkin şu ifadeleri kullandı;

“Denizlerde balık çiftliklerinin kurulamayacağı hassas alan niteliğindeki kapalı koy ve körfezler için tebliğ ile belirlenmiş eşik değerler; 0,6 deniz mili (1.111,2 metre) kıyıdan uzaklık, 30 metre derinlik ve 0,1 mlsn akıntı hızıdır. Bu kapsamda yer alan Giresun ilinde ÇED süreci devam eden proje bulunmadığı gibi, devam eden projelerdeki tesislerin kıyıya uzaklığı, en yakın olanda 1.220 metre olup, derinlikler 30 metrenin üzerindedir. ÇED raporu hazırlanmış ÇED süreci devam eden Keşap İlçesindeki bir projede (en yakın kafesin kıyıdan uzaklığı 1450 m., ortalama derinliği 63 m.) akıntı hızı ortalama 0,17 mlsn tespit edilmiştir. Diğer projelerle ilgili ölçümler, ÇED sürecinde hazırlanacak raporlarda Bakanlığımız internet sitesinde ayrıca sunulacaktır.”

03.10.2019 tarihinde Eynesil ilçesinde Giresun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü başkanlığında halkın katılımıyla bir toplantı gerçekleştirildiğini ve söz konusu toplantının tutanak altına alındığını ifade eden Kurum, ”Eynesil ilçesinde Bakanlığımızda ÇED süreci devam eden 1 adet “Denizde ağ kafeslerde balık yetiştiriciliği” projesi bulunmaktadır. 03.10.2019 tarihinde Giresun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü başkanlığında Halkın Katılım Toplantısı ÇED Yönetmeliğine uygun olarak gerçekleştirilerek toplantı tutanak altına alınmıştır.” dedi.

Toplantı başlangıcında ÇED başvuru dosyasını hazırlayan danışman firma tarafından proje hakkında bilgi verildiğini söyleyen Kurum, “ÇED Raporunu hazırlayacak firma tarafından konu ile ilgili çalışmalar yaptırılmakta olup, sonuçları ÇED Raporunda yer alacaktır.

Eynesil ilçesinde ÇED başvurusu yapılan ve ÇED süreci devam eden projenin; kıyıya olan uzaklığı 1.481,6 metre, su derinliği ise ortalama 45-50 metre arasında, Keşap ve Espiye ilçeleri arasındaysa ÇED süreci başlatılan 4 adet proje bulunmaktadır. Bunların ÇED süreci halen devam etmektedir. Bu projelerde; Tarım ve Orman Bakanlığı (Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü), Kültür ve Turizm Bakanlığı (Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğü), Bakanlığımız ÇED, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü, Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü ile Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü (Deniz ve Kıyı Yönetimi Dairesi Başkanlığı), Giresun Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü) İnceleme ve Değerlendirme Komisyon üyesi olup, soru önergenizde belirtilen hususlar, söz konusu komisyon tarafından ÇED sürecinde değerlendirilecektir” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Keşap’ta 1 adet projenin ÇED raporunun Bakanlığa sunulduğunu, söz konusu ÇED raporunun ilgili komisyon üyesi kurum ve kuruluşlar tarafından değerlendirildiğini dile getirerek, “Söz konusu projeye ait ÇED Raporu’nda, konu ile ilgili bilimsel kuruluşlarca yapılan çalışmalar sonucu düzenlenen raporlarda yer almakta olup, projenin uygulanmasında bir sakınca görülmediğine dair görüşler raporlarda ifade edilmektedir. İlgili kurum ve kuruluşlar ile halktan gelen görüşler dikkate alınarak verilen ÇED raporu özel formatına göre ÇED raporlarının hazırlanarak sunulması durumunda, inceleme ve değerlendirme komisyonunca diğer ÇED başvuruları ile ilgili değerlendirmeler de ayrıca yapılacaktır” dedi.

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, konuya ilişkin olarak gönderdiği soru önergesine Bakan Murat Kurum tarafından verilen yanıtla endişelerinin yersiz olmadığını bir kez daha anladıklarını ifade ederek, bu konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi.
Kaynak:www.haber28.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız