Ana sayfa GÜNDEM Fındık Fiyatı 26₺’Ye Kadar Çıktı

Fındık Fiyatı 26₺’Ye Kadar Çıktı

13
0

Tüm dünyayı etkileyen korona virüs salgını nedeniyle Giresun’da fındık fiyatları 26 liraya kadar yükseldi.

Önümüzdeki fındık sezonuna 3 aydan az bir süre kalırken fındık üreticileri fındıklarını ellerinden çıkardılar. Toprak Mahsülleri Ofisi’nin geçtiğimiz sezon fındık fiyatını erken açıklaması üreticileri mutlu ederken önümüzdeki sezon için fındık fiyatlarının en düşük 20₺ civarında olması bekleniyor. Fındık tüccarları korona virüs sebebiyle iç piyasada fındık talebinin arttığını belirterek bu durumun fiyatlarını olumluyönde etkilediğini söylediler.

Giresun’da fındık ticareti yapan Ali Bekdemir, ilerleyen günlerde fındık fiyatlarının artabileceğini vurgulayarak “Şu anda fındık fiyatı 24 lira civarında. Bayramdan önce iç piyasada fındık çok tüketildiği için fiyatlar 26 liraya kadar yükseldi. Toprak Mahsülleri Ofisi elindeki fındığı sattı ve ileriye doğru fındık ihtiyacı olabilir, fındık fiyatları yeniden yükselebilir. Tabi üreticinin elinde pek fındık kalmadı. Çerezlik olarak fındık bulunduranlar var şu anda onlar satıyorlar” dedi.

Bekdemir, geçtiğimiz sezon TMO’nun fiyatları erken açıklamasının üreticiyi memnun ettiğini belirterek “Yeni sezonda piyasa TMO’nun açıklayacağı fiyatlara göre belirlenecek. Fiyatları ne kadar açıklayacağı, ne kadar fındık alımı yapacağı ve dönüm başı kaç kilogram alacağını önceden açıklaması üretici açısından daha iyi oluyor. Geçtiğimiz sezon erken açıklandı ve hem TMO hem de üreticilerimiz bunun faydasını gördü. TMO geçtiğimiz sezon fındığı en fazla 18 ya da 19 liradan aldı ve en son satış yaptığında ise 50 randıman fındığı 24 liradan satarak çok iyi kâr etti” şeklinde konuştu.

Fiyatların artmasıyla birlikte üreticilerin bahçelere daha fazla ilgi gösterdiğini söyleyen Bekdemir açıklamasını şu sözlerle tamamladı: “Geçtiğimiz sezondan üreticilerimiz çok memnun oldular. Bu sene bahçelerinde daha fazla bakım yapmaya başladılar. Bahçelere kışlık gübrelerini attılar ve yazlık gübre satışlarında ise artışlar yaşanıyor. Üreticimizin beklentisi büyük ve TMO’nun dönüm başına kilogram fiyatının yükseltmesi de gerekiyor. TMO’dan fiyat beklentimiz ise en düşük 20 lira civarında olması yönünde.”Fındık TV com

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazınız