Ana sayfa KÖŞE YAZARLARI COVİT-19 CORONA VİRÜSÜ NEDEN AZALMIYOR. BUNU BAŞARABİLİRİZ.

  COVİT-19 CORONA VİRÜSÜ NEDEN AZALMIYOR. BUNU BAŞARABİLİRİZ.

  37
  0

   

  Tüm dünyayı aylardır kasıp kavuran binlerce insanın ölümüne neden olan küresel salgın coronavirüs vakaları ve ölümleri her geçen gün artıyor. Ekonomi canlansın diye erken gelen normalleşme süreci içinde virüs daha da çoğalarak vaka sayılarını ve ölümleri artırdı.Tüm eğlence mekanları, tatil yöreleri,plajlar her yer halen açık.Ohh vur patlasın çal oynasın.
  Düğünler,Konserler,Tiyatrolar,Sinemalar v.s gibi toplu insanların bulunduğu her türlü etkinlikler olan mekanların bazıları bütün kurallara uyuyor olsa da ne yazık ki bunların % 75 i maskesiz ve sosyal mesafesiz,hijyen kurallarına aykırı denetimsiz devam ediyor.Bu kurallara uymayanlara ise denetim ve ceza konusunda belki büyük şehirler biraz daha duyarlı olup,yetkililer gerekli ceza işlemlerini yerine getiriyor olabilirler ama ne yazıkki ülkemizin bir çok il ve ilçelerinde bu hizmet yetersizdir..Çünkü cezalar ciddi olarak vatandaşa yansımış olsaydı halk bu kadar rahat maskesiz sokaklarda sorumsuzca gezmezlerdi.Maskeler ya kolda dirseklerde ya da çene altlarında.Meğer ne çok diplomalı ve diplomasız cahillerimiz varmış..Çok üzücü..
  Sinemalar,konserler,tiyatrolar,plajlar,etkinlikler,kutlamalar, konferanslar kısacası sanki virüs tehlikesi yok gibi her şey serbest.Ayrıca vakaların olağanüstü arttığı bugünlerde masum evlatlarımızın okullarıda açılacak.Onların ne günahı var..Bodrumlarda v.s yerlerde yerli ve yabancı herkes tatilde maskesiz sosyal mesafesiz sanki virüs yok gibiler.Yatlarda eğlencelerde maskesizler ve keyif onlarda.Sanki bu virüs bazılarına geliyor bazılarına gelmiyor gibi halleri var. Doğrusu merak ediyorum.Acaba bu virüs kendisini ünlü sanan tatillerde maskesiz poz verenlerin akrabalarımı dersiniz ne yani onlara torpil mi geçiyor.7 aydır yerel ve yazılı basında boy boy poz veren bazı sorumsuz ünlülerin hangisinde maske ve sosyal mesafe gördük. Onlara denetim yapılıp da ceza uygulandığını da sanmıyorum.Aksi halde bu kadar rahat olamazlar
  Halen ülkemize yurtdışı giriş çıkışlar serbest.Herşeyden önce yurt dışı giriş ve çıkışları artık yasaklanmalıdır.Kış gelmeden vaka sayılarını azaltmak zorundayız.Aksi halde ekonomi kötüye gitmesin halk piyasaya para bıraksın derken bu gidişle daha çok acı kayıplarımız olacak daha çok evlerde ocaklar sönecek,daha çok sevdiklerimizi kaybedeceğiz.Mezarlıklarda yer kalmayacak.
  Sayın yetkililerimize önerim Ülkemizde 15 gün sokağa çıkma yasağı getirilmesidir..Çünkü ülkemizde ne yazıkki aylardır Maske takınız,Sosyal mesafeye ve temizlik kurallarına uyunuz diye milyonlarca kez uyarı yapıldığı halde halen diplomalı ve diplomasız cahillerimiz konunun ciddiyetini ne yazıkki idrak etmediler ve maskeyi dirseklerinde ve bileklerinde süs eşyası gibi gezdiriyorlar ya da çenesinin altında hatta hiç maskesiz sokaklarda sorumsuzca virüs alıp,virüs bulaştırıyorlar.İşte ben bunlara katiller diyorum.Çünkü maskeyi kuralına uygun takmayıp,Sosyal mesafeye uymayıp,kendini korumayıp bilerek insanlara virüs bulaştırıp,masum kişilerin ölümüne neden oluyorlar..
  . Biz 65 yaş ve üzeri olanlar ise millet dışarıda gününü gün ederken bizler korkudan evden burnumuzu dışarı çıkaramıyoruz adeta paslandık, psikolojimiz ve sağlığımız bozuldu. Maskesiz sokakta gezenler yüzünden spor ve yürüyüş yapamıyoruzBütün bu sorumsuzların cezasını 7 aydır ve halen eve kapanarak biz 65 yaş ve üzerleri çekiyoruz.:
  BENCE VİRÜSÜN ARTMASININ NEDENİ SADECE MASKE TAKMAYAN HALKTA ARANMASIN.VİRÜS GELMESİN DİYE YAPILAN 6 AY ÖNCEKİ ESKİ YASAKLARIN HİÇ DEĞİLSE 15 GÜN GERİ GELMESİ VAKA SAYILARIMIZI AZALTABİLİR
  Benim naçizane önerim : Herkes 15 gün bulunduğu yerde kalmalı 15 gün sokağa çıkma yasağı getirilmelidir.O zaman kim virüslü kim değil belli olur.Covit 19 olup karantinada olanlarda sokağa çıkamazve virüs bulaştıramaz.Bu ne vicdansızlık insanlar karantinada olduğu halde sokaktalar.Bence Sağlık personellerimiz bu hastaların kontrol ve tedavilerini belli gün ve belli saatlerde değilde habersiz aniden gelip kontrolleri yaparlarsa koronalı hasta kaçamak dışarı çıkamaz. Karantinada olupta dışarı çıkanlarda cinayet işlemiş oluyorlar onlarda insan katilidirler.Bile bile bütün herkese etrafa virüs bulaştırmakta kul hakkına giriyorlar.Bunlarda hiçmi vicdan merhamet yok.Allah şifa versin ama sen karantinaya uymayıp dışarı çıkarsan belki sen iyileşeceksin ama bir sürü yakının olan olmayanın ölümüne neden olacaksın yazık değilmi.O zaman bu vicdanla nasıl yaşarsın..Ayrıca karantinadan kaçanlar yurtlara yerleştirilip yiyecekleri neden karşılanıyor bırakın kendileri başlarının çaresine baksinlarki caydırıcı olsun.Kaçan yurttanda kaçarya..Yurtlara yerleştirmekle cezami veriliyor sanki bence ödüllendiriliyor. Sen virüslü virüslü sokağa çık millere virüs bulaştir sonrada barinak ve yiyecek verilsin.Oh ne ala ne güzel ..Olmaz böyle sey…
  Sonuç olarak yine vurguluyorum: Herşey ekonomi diyerek bu serbestlik devam ederse 2021 yılına kadar mezarliklarda bile yer kalmayacak.Yerli ve yabancı turistlerin para getirmelerimi önemli halkımızın sağlığımı.Bizim insanımız madem laftan sözden anlamayıp kurallara uymuyor.15 gün Türkiye çapında sokağa çıkma yasağı getirilsin.Artık başka türlü bu beladan kurtuluş yok.
  Biz 65 yas ve üzeri olanlar aman ekonomi zarar görmesin diye bu serbestlik yüzünden neden eve kapanalım.Bunların vebalini yaşlılar çekiyor.Millet ülkemize para getirsin diye herşeye izin verildi ama buda kul hakkına girmiyormu soruyorum. 7 aydır eve kapandik bizim canımız yokmu. Mart ayından bugüne kadar evdeyiz .Üç evladım dört torunum gurbetteler ve 7 aydır birbirimize hasretiz.Burnumda tütüyorlar ama virüs alırız diye ne onlar gelebiliyor ne de biz gidemiyoruz..
  NE BAHARI NE DE YAZI GÖRDÜK, NE ÇİÇEKLERE DOKUNDUK NEDE YEŞİLLİKLERE DOYABİLDİK. HANİ BİR ŞARKI VARYA TAM 65 YAŞLARA GÖRE.” BAHARI GÖRMEDEN YAZ GELDİ GEÇTİ”DENİZ VE PİLAJ OLAN YERDE YAŞIYORUM PLAJ EVİMİZE YAKIN AMA MASKESİZ LAY LAY LOM PLAJA GELENLER YÜZÜNDEN DAHA HİÇ DENİZE GİRMEDİM AYAĞIMI BİLE ISLATMADIM.EVDE KALIYORUZ.YAŞAYAN ÖLÜYÜZ SANKİ..O HALDE SAYIN YETKİLİLERİMİZ SESİMİZİ DUYUNUZ LÜTFEN ..15 GÜN TÜM TÜRKİYE’Yİ EVE KAPATIN.KORKMAYIN TÜRKİYE’DE HİÇ KİMSEDE AÇLIKTAN ÖLMEZ. AMA BU GİDİŞLE SAĞLIK SEKTÖRÜDE HEPİMİZDE TEKER TEKER ÖLECEĞİZ.HEPİMİZ HAYATTA KALMAK İÇİN BU FEDAKARLIĞI YAPALIM NE OLUR ..15 GÜN HERKES İDARE EDEBİLİR.O ZAMAN VIRÜS EN AZ % 50 HATTA DAHA DA FAZLA AZALIR..İŞTE ANCAK O ZAMAN BU BELADAN KURTULURUZ.AKSİ HALDE ALLAH KORUSUN TEDAVİMİZİ YAPACAK SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIDA BULAMAYACAĞIZ ONLARADA YAZIK DEĞİLMİ?
  Tüm Sağlık çalışanlarımıza şükran borçluyuz .Bütün hastalarımıza Allah şifalar versin.
  Hem kendimiz, hem ailemiz ve sevdiklerimiz hemde bütün halkımız tüm insanların sağlığı için ne olursunuz Maske+Sosyal Mesafe+Hijyen kurallarına hepimiz uyalım. O eski sağlıklı güzel günlerimize daha fazla yüreklerimiz yanmadan bir an önce hep birlikte kavuşalım.
  Bizler el ele verip kurallara uyarsak bu virüsü yenebiliriz. Bunu başarabiliriz canlar…
  Sağlıcakla ve mutlu kalınız. Selam ve saygılarımla.

  SABİHA SERİN

  BİR CEVAP BIRAK

  Lütfen yorumunuzu yazınız
  Lütfen isminizi yazınız